رسانه‌های جمهوری آذربایجان : حکومت ایران برای ارمنستان تسلیحات نظامی ارسال می کند

رسانه‌های جمهوری آذربایجان اعلام کردند که روسیه برای حمایت نظامی از ارمنستان از خاک ایران و شهر مرزی  نوشهر استفاده می‌کند. حکومت ایران این خبر را تکذیب کرده و ادعا کرده است  که کامیون‌های راهی ارمنستان حامل کالاهای غیر نظامی هستند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در این باره گفته است که همراهی این کشور در انتقال سلاح به ارمنستان دروغ است.

رژیم ایران چنین اخباری را “کذب و بی اساس” خوانده و مدعی شده است که نیروهای اپوزیسیون با هدف بر هم زدن مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان اقدام  به پخش چنین شایعاتی می‌کنند.

باید گفت که این نخستین باری نیست که رسانه‌های آذربایجان از انتقال جنگ‌افزارهای ساخت روسیه از طریق ایران به ارمنستان گزارش می‌دهند.

حتی پیش از رویارویی‌های نظامی اخیر بین آذربایجان و ارمنستان، چنین خبری از سوی رسانه‌های آذربایجان منتشر شده بود.

اکنون، نیز به موازات تشدید بحران قره‌باغ، بار دیگر جمهوری اسلامی متهم به کمک به تجهیز نظامی ارمنستان توسط روسیه شده است.

روزنامه “اخبار اقتصادی آلمان” نیز  با انتشار گزارشی به نقل از خبرگزاری “ای‌زد‌تودی” آذربایجان از حمل جنگ‌افزارهای روسی از طریق ایران به ارمنستان خبر داده است.

این روزنامه نیز نوشته است که راستی‌آزمایی درباره مطالب عنوان شده در این گزارش در شرایط کنونی ممکن نیست.

سایت خبرگزاری “ای‌زد‌تودی” حتی تصویری نیز در ارتباط با این خبر منتشر کرده است. موضوع اینکه چرا باید روسیه برای انتقال جنگ‌افزار به ارمنستان مسیر طولانی ایران را انتخاب کند، پرسشی است که وب‌سایت آذربایجانی “۱news.az” کوشیده است به آن پاسخ دهد.

این وب‌سایت نوشته است که پس از امتناع گرجستان در فاصله زمانی بین ۱۷ ژوئیه تا ششم اوت از عبور هواپیماهای باربری حامل جنگ‌افزارهای روسی از آسمان خود به ارمنستان، روسیه ناگزیر به استفاده  از مسیرهای دیگر شده است.

در این گزارش آمده است که هواپیماهای باربری بزرگ “ایلیوشین ایل-۷۶” روسیه پس از مسدود شدن فضای گرجستان ناگزیر شده‌اند جنگ‌افزارهای خود را از شهرهای روستوف و مین‌ودی در روسیه به شهر آق‌تاو واقع در قزاقستان، شهر ترکمن‌باشی در ترکمنستان و همچنین به نوشهر در ایران ارسال کنند.

رسانه‌های آذربایجان در همین ارتباط اعلام کرده‌اند که جنگ‌افزارهای ساخت روسیه از این شهرها و از جمله از نوشهر توسط کامیون به ارمنستان منتقل شده‌اند.

توفیق ذولفقاروف، وزیر سابق خارجه آذربایجان نیز پیشتر گفته بود که «هرگاه محموله نظامی توسط هواپیما حمل می‌شود، این محموله باید با یک توضیح‌نامه کتبی و همچنین سندی درباره نوع جنگ‌افزار و مقصد نهایی آن نیز ضمیمه شود.  این یکی از مقررات حقوق بین‌الملل است. اما ما می‌بینیم که در سال جاری، فعالیت‌ها و همکاری‌هایی با ایران صورت می‌گیرد. ما نمی‌بایست فراموش کنیم که سال‌هاست محموله‌های نظامی از طریق خاک ایران به ارمنستان حمل می‌شود».

خطیب‌زاده در پاسخ به این خبر مدعی شده است که ایران به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد از خاک ایران برای حمل جنگ‌افزار استفاده کند.

به دنبال تایید خبر انتقال سلاح و تجهیزات نظامی روسی  از ایران به ارمنستان ار سوی مقامات جمهوری آذربایجان ، سخنگوی وزارت خارجه رژیم اسلامی  ، پخش چنین اخباری را به اپوزیسیون ایران نسبت داده است.