رسانه‌های عربی:حکومت خودگردان فلسطینی قصد دارد برای خنثی کردن طرح صلح آمریکا دست به دامان کشورهای اروپایی و روسیه شود

رسانه‌های عربی می نویسند که حکومت خودگردان فلسطینی قصد دارد برای خنثی کردن تلاش های ایالات متحده و طرح صلح آن کشور که معامله قرن نام گرفته شده به دامان کشورهای اروپایی و روسیه متوسل شود.

در این گزارش آمده است که مقام های ارشد حکومت فلسطینی سفرهایی را به شماری از کشورهای اروپایی انجام خواهند داد تا رهبران آن کشورها را متقاعد سازند که چرا قاطعانه با طرح صلح پرزیدنت ترامپ مخالفت می ورزند.

همچنین محمود عباس قصد دارد دست به دامان پرزیدنت پوتین رئیس جمهوری روسیه شود اما هنوز تاریخی برای انجام این دیدار تعیین نشده است.

فلسطینیان امیدوار هستند که با وارد کردن روسیه به روند مذاکرات صلح بتوانند بخشی از خواسته های خود را عملی سازند اما این اندیشه از جانب اسرائیل قاطعانه رد می شود و دولت اورشلیم می گوید که همچنان به میانجیگری ایالات متحده اعتماد دارد.

این خبر در حالی منتشر می شود که مقام های آمریکایی گفتند که امیدوار هستند که در بهار امسال و یا حداکثر تا اوایل تابستان سال خود را عرضه کنند.

طرحی که حکومت خودگردان و سازمان‌های فلسطینی در این مرحله آن را قاطعانه رد می کنند.

اما حقوقدان جیسون گرینبلاد  که از مسئولان اصلی تنظیم این طرح صلح در ایالات متحده می باشد به فلسطینی ها توصیه کرد که صبور باشند و پس از انتشار کل برنامه صلح پرزیدنت ترامپ این طرح را قضاوت کنند.

این حقوقدان گفت که بدون گذشت های متقابل توافقی به دست نخواهد آمد و فلسطینی‌ها مطمئن باشند که خواسته های آنها در این طرح در نظر گرفته شده است.

در گزارش آمده بود که ایالات متحده توصیه می کند که فلسطینی ها به حکومت خودگردان بسنده کنند و در انتظار کشور مستقل نباشند و آنگاه میلیاردها دلار پول برای اجرای برنامه های عمرانی در آن سرزمین ها به آنها پرداخت خواهد شد و فلسطینی ها می توانند زندگی راحتی را سپری کنند.

محمود عباس و  مشاوران او قاطعانه چنین برنامه ای را رد می‌کنند و همچنان اصرار می ورزند که حکومت مستقل فلسطینی در مرزهای پیش از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ برپا شود و شرق اورشلیم پایتخت این حکومت اعلام شود.

مقام های فلسطینی می گویند که علت آغاز یک رشته تلاش‌های دیپلماتیک آنها آن است که  قصد دارند زمینه را آماده کنند تا پیش از علنی شدن طرح صلح آمریکایی کشورها را تشویق کنند که به حمایت از فلسطینی‌ها و علیه طرح صلح پرزیدنت ترامپ موضع گیری کنند.

در داخل اسرائیل نیز ابراز مخالفت هایی با طرح سالی که هنوز جزئیات آن اعلام نشده است در جریان است.

یکی از احزاب راست گرای تندرو اعلام کرده که اگر وارد کابینه نتانیاهو شود به هیچ وجه حاضر نخواهد بود که طرح صلح پرزیدنت ترامپ از جانب دولت اسرائیل مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

این گروه می گویند که نباید توقع داشت که اسرائیل زمین هایی را که در تسلط خود دارد در ازای صلحی که بی تردید زودگذر خواهد بود به فلسطینی ها بسپارد.