رسانه آلمانی: «اسرائیل همچنان رکورددار شمار واکسیناسیون شهروندان در جهان است»

به گزارش خبرگزاری دویچه وله ، در گزارشی از واکسینه شدن یک سوم از جمعیت اسرائیل خبرداد و نوشت: تاکنون  ۴۵ درصد افراد بالای ۶۰ سال در اسرائیل واکسینه شدند. با واکسیناسیون عمومی در این کشور کاهش رشد ویروس کرونا را نشان می‌دهد و انتقال این ویروس را دشوارتر کرده است.

در این گزارش آمده است:  تزریق واکسن کرونا در اسرائیل ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰ آغاز شد و تاکنون بیش از یک سوم از کل جمعیت این کشور واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. علاوه  بر بیمارستان‌ها، مراکز درمانی هم در گوشه و کنار شهرهای اسرائیل هنوز هم به تزریق واکسن سرگرم هستند.

این در حالی که در سراسر جهان هنوز واکسن سالمندان ادامه دارد اما اسرائیل اکنون واکسیناسیون جوانان را هم آغاز کرده است.

دویچه وله در ادامه نوشته است: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، کشورش را “قهرمان پیکار با کرونا” خوانده است. در ماه‌های گذشته پیکار با کرونا در راس وظایف او قرار داشته است. او پیوسته با تولید کنندگان واکسن بیوتیک – فایزر در تماس بوده و خود قبل از همه واکسن را تزریق کرده است.

در ادامه گزارش امده است که قرار است در ماه مارس انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شود و واکسیناسیون عمومی یکی از موضوع‌های اصلی کارزارهای انتخاباتی است.

آنات آکار-زوهار، نایب رئیس شرکت بیمه درمانی اسرائیلی “ماکابی نیز ” Maccabi شخصا در مورد حال افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند پرس و جو می‌کند زیرا می‌خواهد بداند که واکسیناسیون چه تاثیری روی بیمه‌شدگان گذاشته است.

همچنین روزنامه “استاندارد”، چاپ اتریش در مورد داده‌های واکسیناسیون عمومی در اسرائیل به گفته‌های این مسئول شرکت بیمه اسرائیلی استناد کرده و می‌نویسد، پاسخ‌ بیمه‌شدگان این شرکت در ارتباط با تاثیر واکسن کرونا مثبت و رضایت‌بخش بوده است.

شرکت بیمه “مکابی” نیز گفته است ۲۴۶ هزار نفر اخیرا آزمایش کرونا داده‌اند و از میان آنها فقط ۶۶ نفر ویروس کرونا داشته‌اند.

آنات آکار-زوهار علت پایین بودن سطح آلودگی کرونا را با واکسینه شدن اهالی در ارتباط می‌داند و می‌گوید “خطر ابتلا به کرونا بدون واکسیناسیون ۱۱ برابر بیشتر است و ضریب اثربخشی واکسن ۹۲ درصد تخمین زده می‌شود.

به گفته نایب رئیس شرکت بیمه درمانی اسرائیلی Maccabi نتایجی که از واکسیناسیون تابحال حاصل شده دلگرم کننده است. او تاکید می‌کند در هفته‌های آینده افراد جوان واکسینه خواهند شد و نتایج داده‌های مربوط به کرونا را بهتر می‌توان تجزیه و تحلیل کرد.

محققان اسرائیلی تائید کرده‌اند که از اواسط ژانویه ۲۰۲۱ تعداد بیماران مسن مبتلا به کوید-۱۹در بیمارستان‌ها کاهش یافته است. برخلاف آن ابتلا به ویروس کرونا میان جوانان با عوارض سنگین بیشتر شده است. علت آن به گفته این محققان شیوع ویروس جهش‌یافته نوع بریتانیایی است.

گفته شده است که در حال حاضر ۷۰ درصد ابتلا به کووید-۱۹ در اسرائیل ناشی از ویروس جهش‌یافته است.

شیوع بیماری کرونا در مناطقی از اسرائیل که محل سکونت یهودیان ارتدوکس است، بیشتر از دیگر نقاط این کشور اعلام شده است چونکه آنان به هشدارهای دولتی توجه نکرده و همچنان تجمعات و مراسم دینی خود را برگزار می‌کنند.