رسانه “الاعلام‌ الامنی “نزدیک به ارتش عراق اعلام کرد: انفجار جرف‌الصخر کار داعش بود نه آمریکا

در حالی که رسانه‌های متعلق به نیروهای متحد ایران در منطقه انفجارهای شامگاه دوشنبه در منطقه جرف‌الصخر عراق را ناشی از حملات نیروهای ارتش آمریکا عنوان کرده بودند، یک رسانه نزدیک به ارتش عراق گزارش داده این انفجارها از سوی داعش صورت گرفته است.

حساب توییتر گروه رسانه‌ای «الاعلام‌ الامنی»، که آن را نزدیک به ارتش عراق عنوان می‌کنند، امروز (سه شنبه)  در صفحه تویترش نوشت انفجارهای شب گذشته ناشی از حمله نیروهای نظامی داعش به برج‌های انتقال برق در جنوب بغداد بوده است.

این رسانه اشاره کرده که این انفجارها اشتباهی از سوی رسانه‌های محلی به عنوان حمله هوایی آمریکا به اماکن محل استقرار نیروهای نظامی مورد حمایت ایران در جرف‌الصخر گزارش شد.

یک مقام ارشد پنتاگون نیز در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز گزارش‌ها درباره حمله جنگنده‌های آمریکا به جرف‌الصخر را تکذیب کرد و گفت آمریکا امشب هیچ حمله‌ای در نزدیکی بغداد انجام نداده است.

با این حال شبکه المیادین،‌ نزدیک به حزب‌الله لبنان، و همچنین رسانه‌های دیگر از جمله الحره و العربیه،‌ گزارش داده بودند که انفجارهایی در نزدیکی منطقه جرف‌الصخر پس از حملات هوایی صورت گرفت.

المیادین گزارش داد که نیروهای هوایی آمریکا اماکن متعلق به نیروهای ارتش عراق را بمباران کردند. الحره و العربیه نوشته بودند انفجار در محل نیروهای کتائب حزب‌الله که مورد حمایت ایران هستند صورت گرفته و منجر به چندین مورد کشته و زخمی شده است.

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران هم این انفجارها را به نیروهای نظامی آمریکا نسبت داده بودند.

رسانه‌های عربی با اشاره به اینکه دست‌کم سه انفجار در این منطقه رخ داده است، تاکید کردند که این انفجارها در پایگاه‌های متعلق به شبه نظامیان کتائب حزب‌الله عراق انجام شده است.

شبکه العربیه نیز گزارش داد که در انفجارهای جرف الصخر در استان بابل عراق، مواضع شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله، از شبه‌نظامیان وابسته به حکومت ایران، هدف قرار گرفته‌ شده است.

کاروان‌های حامل تجهیزات ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق در اغلب موارد پیمانکاران عراقی هستند.

در دو هفته نخست ماه جاری تنش میان ایران و آمریکا همزمان با سال مرگ  قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، با انتشار گزارش‌هایی درباره احتمال وقوع حملات به پایگاه‌ها و نیروهای آمریکایی در منطقه اوج گرفت.

ایالات متحده در پاسخ به برنامه احتمالی ایران برای حمله به اهداف متحد این کشور طی روزهای اخیر دو بمب‌افکن‌ بی‌-۵۲ را برای دومین‌بار در یک ماه و با هدف «نمایش قدرت» در زمینه بازدارندگی در آسمان خلیج فارس به پرواز در آورد و همزمان گزارش شد که ایران نیز سطح آماده‌باش پدافندهای هوایی، نیروهای دریایی و سایر واحدهای امنیتی خود را افزایش داده است