رسانه “العربیه”: «رژیم ایران است که انگشت روی ماشه حزب الله گذاشته و دستور حمله می دهد»

یک رسانه عربستان سعودی نوشت که دولت لبنان سخت نگران است که رژیم ایران برای ایجاد آشوب تازه ای در خاورمیانه و دور ساختن توجه از مشکلات فزاینده خود، قصد دارد حزب الله لبنان را به یک جنگ گسترده با اسرائیل بکشاند؟

سامانه خبری “العربیه” در یک گزارش تحلیلی از دوبی، نوشت که دولت لبنان نگران است که انگشت رژیم ایران روی ماشه حزب الله لبنان قرار دارد و هر لحظه ممکن است آن را فشار دهد.

العربیه نوشت: در حالی که لبنانی‌ها پس از سرنگونی دو پهپاد اسرائیلی در حومه جنوبی بیروت به شدت نگران شعله‌ور شدن جنگی دوباره با اسرائیل هستند، تهران با تهدید تل‌آویو به این نگرانی بیش از پیش شدت می‌بخشید.

به نوشته خبرگزاری ایرانی یونیوز که اخبار «نیروهای مقاومت» را پوشش می‌دهد حسین امیر عبداللهیان دستیار رئیس‌جمهوری ایران گفته که پاسخ حزب‌الله لبنان به تجاوز اسرائیل کوبنده خواهد بود.

ایران رژیم سوریه، حزب الله لبنان، حوثی‌ها و برخی گروه‌های فلسطینی نزدیک به خود را نیروهای مقاومت می‌نامد.

به نوشتۀ العربیه ، در پرتو بحران اقتصادی در لبنان، بسیاری از شهروندان این کشور نسبت به احتمال بالا گرفتن تنش و شعله‌ور شدن جنگی همانند جنگ ژوئن ۲۰۰۶ با اسرائیل نگران هستند.

جنگ سیزده سال پیش در خاک لبنان، پس از آن آغاز شد که حزب‌الله دست به ربودن دو سرباز اسرائیلی در منطقه مرزی زد، این اقدام منجر به شعله‌ور شدن جنگ اسرائیل علیه همه لبنان شد، حملات اسرائیل آنقدر شدید و ویرانگر بود که حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد اگر عواقب ربودن دو سرباز اسرائیلی را می‌دانست دست به چنین اقدامی نمی‌زد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ارتش اسرائیل را تهدید به «پاسخی کوبنده» در مرز لبنان در واکنش به حملات هوایی شامگاه شنبه اسرائیل به دمشق پایتخت سوریه کرد، حملاتی که ساعاتی چند پیش از حمله پهپادهای اسرائیلی در بامداد یکشنبه به منطقه جنوبی بیروت به وقوع پیوست و دو کشته بر جای نهاد.

این نخستین بار نیست که نصرالله متوسل به تهدید کلامی بدون انجام عملی چنینی تهدید می‌شود.

در سال‌های اخیر حزب‌الله لبنان بسیاری از فرماندهان برجسته میدانی خود را در حملات هوایی یا در پی عملیات ترور در سوریه از دست داده است اما پاسخ این حزب در سطح ضرباتی که دریافت کرده نبود و پاسخی به اقدامات اسرائیل نداد.

العربیه در پایان نوشت: از سوی دیگر تهران و دمشق نیز در سال‌های گذشته از هنگام شروع انقلاب سوریه بارها تهدید کردند که به حملات هوایی اسرائیل علیه مقرهای شبه‌نظامیان ایرانی و مواضع نظامی دولت سوریه پاسخ مناسب را خواهند داد، تهدیدی که تاکنون اجرایی نشده است.