رسانه های آمریکایی: مایک پمپئو از مقام وزارت خارجه کنار می رود که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند

رسانه های خبری در ایالات متحده، دوباره از امکان کناره گیری مایک پمپئو از مقام وزارت خارجه ایالات متحده سخن می گویند. احتمال دارد که انتشار چنین خبری، موجب خشنودی حکومت ایران گردد. زیرا پمپئو حتی پیش از آن که به مقام وزارت خارجه در دولت پرزیدنت ترامپ برسد، همیشه سیاست قاطعی علیه حکومت ایران داشته و مرتبا از خواسته های مردم ایران جانبداری کرده و کوشیده است کشورهای اروپا و جهان را نیز به نکوهش حکومت ایران بکشاند.

ولی در همان حال این خبر می تواند برای رژیم ایران نگران کننده باشد، زیرا همه شخصیت های احتمالی که ممکن است جایگزین او گردند و مدیریت سیاست خارجی ایالات متحده را به دست گیرند نیز، خواهان سیاست قاطعانه علیه سرکوبگری های رژیم ایران و شدت بخشیدن به تحریم های اقتصادی است، تا رژیم ایران هرچه زودتر به زانو در آید.

خود پمپئو نیز از آن جهت می خواهد از مقام وزارت خارجه کناره گیری کند که قصد دارد خود را برای انتخابات ریاست جمهوری، پس از دوران پرزیدنت ترامپ آماده سازد. آن انتخابات، قرار است در سال ۲۰۲۴ برگزار شود.

رسانه های خبری آمریکایی، امروز (شنبه) نوشتند: گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه مایک پمپئو منصب وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا را ترک کند، وجود دارد و براین اساس او در ۳ نوامبر ۲۰۲۰ به عنوان کاندیدای ایالت کانزاس وارد انتخابات مجلس سنا خواهد شد. او پیش از پیوستن به دولت ترامپ، نماینده ایالت کانزاس در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا بود.

به گزارش واشنگتن پست پمپئو این گمانه‌زنی‌ها را رد کرده ولی نزدیکان او می‌گویند که اگر چه وزیر امورخارجه هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته ولی رقابت‌ برای نشستن روی مهم‌ترین صندلی سیاست در آمریکا و در اختیار گرفتن سکان دیپلماسی این کشور آغاز شده و این نشانه درست بودن گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت پمپئو است.

واشنگتن پست می‌نویسد که خود دونالد ترامپ هم بر آتش این رقابت‎‌ها می‎دمد و هر روز نام یکی از گزینه‌هایش برای وزارت امورخارجه را فاش می‌کند.

براساس شروط حضور در انتخابات مجلس سنا از ایالت کانزاس، کاندیداها باید تا اوایل ماه ژوئن اوراق نامزدی خود را ارائه کنند و این یعنی که پمپئو هنوز زمان زیادی برای اندیشیدن و گرفتن تصمیم نهایی دارد.

واشنگتن پست گزارش کرده که میچ مکونیل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا به همراه تعدادی دیگر از مقامات و قانونگذاران جمهوری‌خواه به پمپئو اصرار کرده‌اند که در انتخابات مجلس سنا شرکت کند، مبادا کریش کوباچ جمهوری‌خواه در انتخابات مقدماتی پیروز شود ولی در انتخابات نهایی، بازی را به حریفی از دموکرات‌ها ببازد.

منابع دیگری در آمریکا گفته‌اند که پمپئو در حال بررسی امکان شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ است. میچ مکونیل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا نیز کوشیده پمپئو را قانع کند که حضور در مجلس سنا، بهترین راه برای رسیدن به کاخ سفید است.

دونالد ترامپ ماه گذشته گفت که پمپئو به نزد او آمده و گفته که می‌خواهد در پست وزارت امور خارجه باقی بماند. ترامپ گفت که اگر این خطر احساس شود که جمهوری‌خواهان کرسی خود را در سنا به دموکرات‌ها ببازند، پمپئو نظر خود را تغییر خواهد داد «و به شکل قاطعی پیروز خواهد شد، زیرا که او در کانزاس محبوب است.»

از سوی دیگر خود مایک پمپئو نیز پیام‌های گیج‌کننده‌ای ارسال می‌کند. او در آغاز ماه جاری شروع به انتشار توئیت‌هایی از حساب شخصی جدیدی کرد که تصویر حساب، عکس یک کشاورز در ایالت کانزاس بود. این ابهام سبب شده بسیاری از مسئولان آمریکایی شروع به ارزیابی شانس خود برای نشستن روی صندلی وزیر امور خارجه کنند.

همزمان با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره رفتن پمپئو، بازار گمانه‌زنی درباره جانشین او نیز داغ‌تر می‌شود. از روبرت اوبراین، مشاور امنیت ملی که جای جان بولتن را گرفت، به عنوان محتمل‌ترین گزینه‌ یاد می‌شود. ترامپ هم به اوبراین شدیدا علاقه‌مند است و از زمان روی کار آمدن به جای بولتن، هر روز اختیارات جدیدی به او تفویض می‌کند.

واشنگتن پست استیون منوچین، وزیر امور خزانه‌داری آمریکا را نیز یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها می‌داند، زیرا که برخی مقامات آمریکایی گفته‌اند منوچین نیم‌نگاهی به صندلی پمپئو دارد، برخی دیگر نیز می‌گویند اگرچه او خیلی برای پیروزی تلاش نمی‌کند، ولی به هر حال وارد این رقابت شده است.