رسانه های آمریکایی: مکالمه نتانیاهو با ترامپ درباره سوریه پرتنش بود

رسانه های آمریکایی می گویند که آخرین مکالمه تلفنی بین نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری ایالات متحده بر سر خروج آمریکائیان از سوریه، پر تنش بوده است.

پرزیدنت ترامپ هفته پیش گفته بود که قصد دارد نیروهای آمریکای را از سوریه خارج کند. استدلال رئیس جمهوری آمریکا آن بود که داعش شکست خورده و آمریکائیان ماموریت خود را به انجام رسانده اند و اگر عربستان سعودی یا دیگران خواهان ادامه حضور نیروی نظامی آمریکا هستند، باید هزینه آن را بپردازند.

این سخنان با ابراز نگرانی هایی در اسرائیل و عربستان سعودی روبرو شد و یک مکالمه تلفنی بین سران اسرائیل و ایالات متحده در این زمینه انجام گرفت.

رسانه های آمریکایی می نویسند که این مکالمه به نوعی مباحثه و جدل مبدل شد و نخست وزیر اسرائیل کوشید به رئیس جمهوری آمریکا خطرات چنین اقدامی را توضیح دهد.

کارشناسان سیاسی و نظامی ایالات متحده نیز در همان روزها ارزیابی کرده بودند که اگر ایالات متحده از سوریه خارج شود، این خلاء بلافاصله توسط حکومت ایران و سپاه پاسداران پر خواهد شد.

ارزیابی گردیده است که وزارت دفاع آمریکا، همراه با وزارت امور خارجه و سرویس امنیت خارجی آمریکا (سی آی ای) نیز با این خروج مخالفت کردند.

پس از چند روز اعلام شد که پرزیدنت ترامپ تاریخی برای این خروج تعیین نکرده و وقوع آن نیز چندان نزدیک نیست.

گفته می شود که مفهوم این سخنان آن است که پرزیدنت ترامپ عملا از تصمیم خود عقب نشینی کرده است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل انجام این گفتگوی تلفنی را تائید کرده، ولی به محتوای آن اشاره ای نکرده بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول دو مقام آمریکایی که نامشان را نبرد نوشت که این گفتگو توام با تنش بوده و نتانیاهو از تصمیم ترامپ ابراز نگرانی کرده است.

در بیانیه رسمی کاخ سفید گفته شده بود که ترامپ و نتانیاهو درباره ایجاد همآهنگی کامل در برابر رفتارهای رژیم ایران گفتگو کرده بودند. همچنین گفته شده بود که نتانیاهو در این تماس تلفنی، نسبت به تعهد پرزیدنت ترامپ در تامین امنیت اسرائیل سپاسگزاری کرده است.

3 دیدگاه‌

  1. گفته می شود که مفهوم این سخنان آن است که پرزیدنت ترامپ عملا از تصمیم خود عقب نشینی کرده است.نتانیاهو در این تماس تلفنی، نسبت به تعهد پرزیدنت ترامپ در تامین امنیت اسرائیل سپاسگزاری کرده است.

  2. آقای ترامپ چون رئیس جمهوری اقتصادی است بدنبال این است که از هزینه هاش بکاهدیا به گردن کشور دیگری بیندازد. ولی منافع ایالات متحده و دوستانش در دراز مدت و میان مدت از این اقدام ایشان متضرر میشوند بطوری که هزینه های هنگفت آینده نمیتواند جبران کننده آن باشد

  3. خدا سر شاهده اگر بزارم ترامپ مثل خسرو پرویز محاکمه شه بهش بگین بگه درود خدا بر همه پیامبران و بندگان صالحشان هم قوی میشه و هم در برابر مخالفان داخلی سر سخت تر

Comments are closed.