رسانه های اسرائیلی، جنجال استعفای ظریف را بخشی از جنگ قدرت دانستند که جناح تندرو برنده نهایی آن می باشد

در گزارش های تحلیلی آمده است که در واقع ظریف قصد داشت با اعلام کناره گیری، جناح تندرو را کمی تکان دهد تا از ابعاد دخالت های ناروای خود در مدیریت سیاست خارجی کشور کاهش دهد.

رسانه های اسرائیلی، ماجرای اعلام کناره گیری محمد جواد ظریف و سپس بازگشت غیررسمی او به وزارت خارجه و حضور در استقبال از رئیس جمهوری ارمنستان را نماد دیگری از نبرد قدرت در حکومت اسلامی ایران دانستند.

برخی روزنامه ها نوشتند که در واقع، این نبردی بر سر ماهیت سیاست خارجی رژیم است، که یک جناح بر این باور است که حکومت باید با قدرت های جهانی کنار آید و از اقدامات تحریک آمیز دست بردارد. ولی جناح دوم بر این گمان است که هر اندازه روابط ایران با کشورهای غربی بحرانی تر باشد، رژیم بهتر می تواند برای اجرای شعارها و دستورات خمینی که مبارزه با استکبار نام گرفته کوشا باشد.

با این همه، سخنان قاسم سلیمانی، که گفته است خامنه ای مایل است که ظریف به پست وزارت خارجه ادامه دهد، و خودداری روحانی از تائید استعفای ظریف، نوعی ترفند سیاسی و بین المللی تلقی شد.

در گزارش های تحلیلی آمده است که در واقع ظریف قصد داشت با اعلام کناره گیری، جناح تندرو را کمی تکان دهد تا از ابعاد دخالت های ناروای خود در مدیریت سیاست خارجی کشور کاهش دهد.

تحلیلگر اسرائیلی، خانم نِتَع بَر در ارزیابی خود نوشت که جناح واقع گرا در حکومت با جناح اصولگرا درگیر شده و می خواهد به آن ها بفهماند که رژیم از طریق ادامه برخورد و درگیری با کشورهای دیگر جهان نخواهد توانست به مدیریت کشور ادامه دهد.

این ارزیابی تحلیلگر اسرائیلی، از جمله در برخی سخنان اخیر روحانی ریشه دارد که از جمله به معاهدات منع پولشویی اشاره کرد و گفت در حالی که مجلس و شورای نگهبان این معاهدات را تصویب کرده اند و خامنه ای نیز می گوید که با آن مخالفتی ندارد، پس چگونه است که پیوستن ایران به این تعهد، همچنان در بن بست قرار دارد.

روحانی در سخنان دیگری گفته بود، در حالی که شاه به حوزه علمیه قم آزادی بیان داده بود، امروز حکومت دینی ایران آزادی بیان در دانشگاه ها را سرکوب می کند.

به ظریف ماموریت داده شده بود که چهره ملایم و مسالمت جویی از رژیم در صحنه سیاسی بین المللی تصویر کند و احتمال میرود که علی خامنه ای با این ترفندها و دروغگویی های ظریف برای خوب جلوه دادن حکومت، مخالفتی ندارد.

یک کارشناس دیگر امور ایران در اسرائیل، به نام یوسی منشروف گفت که جناح تندرو در ایران، عملا دست های رئیس جمهوری را بسته و روحانی در این سمت، از اختیارات بسیار محدودی برخوردار می باشد. او ارزیابی کرد که در مبارزه کنونی بر سر قدرت در ایران، پیروزی نهایی نصیب جناح تندرو رژیم خواهد شد.

2 دیدگاه‌

  1. درود بر اسراییل ودرود بر استاد مناشه امیر سبب سرافرازی ایرانیان .البته، در مورد رژیم ضد بشری آخوندی و پنهان کاری های رژیم و قصد اصلی آنها از هر اقدامی سخن گفتن بسیار سخت است چون این رژیم ضد بشری آخوندی از روی نیرنگ و دورویی و دروغ پیش می رود و از انجایی که ضریب هوشی آخوندها و کلا رژیم جلادآخوندی بسیار پایین است ، ((( یک دیوانه سنگی را به چاه می اندازد که صد عاقل نمی توانند آنرا بیرون بیاورند))) پس برای عاقلان فهم کارهای این رژیم جلاد آخوندی بسیار احتیاط می طلبد ، و شاید یکی از علتهای استعفای ظریف که همزمان با * سفر بشار اسد* به تهران صورت گرفت جلوگیری از اعتراضات مردم گرسنه و درمانده ایران وپرت کردن حواس مردم معترض از (( جارو کردن پولهای ایرانیان بیچاره توسط بشار اسد جلاد و پرکردن چمدانها وبردن مخفیانه ان در هواپیما)) بوده و از این به بعد رژیم سفاک آخوندی به حمل چمدانی پول روی میآورد .البته یکی از بزرگترین * اشتباههای آمریکا اعتماد به اصلاح طلبان بوده است * که در واقع انها بزرگترین دشمنان اسراییل و امریکا هستند ولی پنهان میکنند واگر روزی قدرت اصلی کشور در دست انهاباشد با ((( اصلاح طلبان بافریب ونیرنگ و دورویی ان قدر زمان میخرند و خود تا خود را قوی کنند و کل منطقه خاورمیانه و دنیا را به دست بگیرند)))) وکلا بین اصول گراها و اصلاح طلبها در خط مشی اصلی رژیم که حمایت از فلسطینیهای تروریست و لبنان تروریست و..است ، اختلافی نیست وهردو حزب یک راه را میروندو هدف هردو یکی است فقط در((( راه رسیدن به هدف اختلاف دارند)))) .بعنوان مثال اگر هدف انها کمک به فلسطینها هاست که مسلمانند ؛ پس چرا به مسلمانان چچن که مورد ظلم روسیه هستند چرا کمکی نمیکنند ؟؟؟!!! وحتی مسلمانان چین آیا در یک کشور کمونیست ظلمی به انها نمی شود؟؟!! چرا رژیم جلاد آخوندی که مدعی کمک به مسلمانان جهان است ((( مسلمانان چین و مسلمانان چچن روسیه و برمه و…را از یا برده است؟؟؟؟!!!!))) .به چنین رژیم سرتاپا تظاهر و دروغگویی چگونه میشود اعتماد کرد و فکر کنیم در هر کاری پشت پرده ای در میان نباشد وحتی پشت پرده در پشت پرده و..، .به امید روزی که این رژیم سفاک آخوندی از میان برود و دوباره عشق ودوستی ایران واسراییل برقرار گردد ، پاینده اسراییل و جاوید ایران

  2. فاشیسم سیاه جنایتکار اسلامی چهل سال است که از لانه بیرون خریده و ایران را لگد مال کرده و خون ایرانیان را به شیشه کرده و از مغز سر جوانان ایران خوراک مارهای دوشش را فراهم می کند. فاشیسم آدم خوار در صدد است که قلمرو ام القرای اسلام را در سراسر جهان بگستراند. شامه خیلی قوی نیاز نیست که بوی تند فاشیسم را در همه جهان احساس نکند.
    در این میان صحبت از جناح اصولگرا کردن خام اندیشی است. فاشیسم در کلیتش جنایتکار است، حال چه نوع به اصطلاح اصلاح طلب (به باور نویسنده مقال بالا، اصولگرا) باشد و چه نوع تند رو.
    فریب بازیهای رقابتی درون باندهای مافیا فاشیستی را نخورید. فاشیسم به جز زور هیچ زبانی را گردن نمی نهد، این درس تاریخ است و بر دیوار تاریخ به روشنی ثبت شده است.

Comments are closed.