رسانه های اسرائیلی: حکومت اسلامی با پایان گرفتن تدریجی جنگ داخلی در سوریه نمی داند با هزاران نفر از شیعیان افغانستان -عراق چه باید بکند

قاسم سلیمانی در کنار مزدوران رژیم در سوریه

یک رسانه اسرائیلی نوشت که حکومت اسلامی ایران با پایان گرفتن تدریجی جنگ داخلی در سوریه با یک مشکل بزرگ روبه‌رو شده است و آن این است که با هزاران نفر از شیعیان افغانستان -عراق و کشورهای دیگر که برای فرستادن به سوریه  بسیج کرده بود چه باید بکند.

در این گزارش آمده است که با آنکه اکثر این افراد از سوریه بازگشته اند اما حکومت ایران همچنان به آنها حقوق ماهیانه می پردازد.

بنا بر این گزارش افراد افغانی که در جنگ سوریه دخالت داشته و به ایران بازگشتند  دوباره به افغانستان فرستاده شده و همچنان جنگ افزارهای خود را حفظ کرده اند.

در افغانستان این سوء ظن به آنها وجود دارد که آنها به عنوان مزدوران حکومت اسلامی و عوامل خرابکاری رژیم ایران در افغانستان فعالیت می‌کنند و باید آنها را مورد تحریم قرار داد و یا دست کم آن که با احتیاط بسیار با آنها رفتار کرد.

نیروهای مزدور که حکومت ایران برای جنگ در سوریه بسیج کرده بود همچنین شامل جوانان و افراد بیکاری می‌شود که از پاکستان – عراق و لبنان داوطلب پیوستن به به این نیروها شده بودند.

ارزیابی می شود که جمعا رژیم ایران حدود ۲۰ هزار نفر از شیعیان بیکار را برای اعزام به سوریه بسیج کرده بود که شمار نامعلومی از آنها در جنگ کشته شدند اما اکثر آنها در ماه‌های اخیر به تدریج به کشورهای خود باز میگردند.

علی خامنه ای در روزهای اخیر با گروه‌هایی از این بازگشتگان دیدار کرده و آنها را مورد تشویق قرار داده و قهرمان نامیده و گفته است آنها برای پیشبرد شیعه خدمات ارزنده ارائه کردند.

پرداخت حقوق ماهیانه به افرادی که شمار آنها ده‌ها هزار نفر می باشد بر بودجه حکومت اسلامی ایران به شدت سنگینی می کند زیرا به علت تحریم های اقتصادی سنگین  ایالات متحده بودجه مالی ایران بودجه مالی ایران رو به کاهش می رود و احساس می‌شود که ایران توانایی آن را ندارد که به پرداخت این حقوق ماهیانه ادامه دهد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز اخیراً در گزارشی  نوشته بود که حکومت ایران بودجه اختصاص داده شده به گروه هایی مانند فاطمیون و زینبیون را کاهش می‌دهد  زیرا قدرت پرداخت آن را ندارد.

به نوشته نیویورک تایمز دولت افغانستان و سازمان امنیت آن کشور به افرادی که در استخدام رژیم هستند و اکنون به آن کشور بازگشتند به صورت عوامل مخفی رژیم ایران می‌نگرد و بیم دارد که آنها به دستور حکومت ایران به دخالت در امور داخلی افغانستان پرداخته و اوضاع  را در آن کشور فقیر و جنگ زده وخیم‌تر سازند.

در واکنش به تصمیماتی که در کنفرانس سران کشورهای عرب در تونس گرفته شد وزارت خارجه حکومت اسلامی ایران روز دوشنبه موضع دوگانه ای را مطرح کرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه از یک سو آن بخش از تصمیمات کنفرانس عالی سران عرب را در نکوهش اقدام ایالات متحده در به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را مثبت خواند  و از سوی دیگر اعلام داشت که جزایر تنب و ابوموسی در حوزه خلیج فارس را متعلق به ایران است.

در کنفرانس عالی سران عرب همچنین دخالت های ایران در سوریه مورد نکوهش قرار گرفت.

بخشی از واکنش حکومت اسلامی ایران را در این زمینه می‌شنویم

گزارش آقای لطفی

سران کشورهای عرب در قطعنامه خود علاوه بر اینکه تسلط اسرائیل بر بلندی های گولان  را مورد نکوهش قرار دادند از برنامه صلح بین اسرائیل و فلسطینیان نیز سخن گفتند.

آنها با حمایت از حق تمامیت ارضی سوریه اعلام داشتند که ممکن است این قضیه را در شورای امنیت و همچنین دیوان بین المللی لاهه مطرح سازند و ایالات متحده را زیر فشار قرار دهند.

در مورد امکان صلح اسرائیل با فلسطینی ها در قطعنامه کشورهای عرب آمده است که اگر اسرائیل به پشت مرزهای پیش از جنگ سال ۱۹۶۷ بازگردد یعنی کرانه باختری رود اردن و همچنین نوار غزه را به طور کامل به فلسطینی ها واگذار کند و شرق اورشلیم پایتخت فلسطین مستقل  شناخته شود آنگاه همه کشورهای عرب با اسرائیل صلح خواهند کرد.

در طرح صلحی که عربستان سعودی در این زمینه حدود ۱۵ سال پیش ارائه داد همچنین گفته شده بود که باید به فلسطینیان اجازه داده شود که به خاک اسرائیل بازگردند و در این کشور مستقر شوند امری که اسرائیل قاطعانه با آن مخالفت می ورزد و می‌گوید که فلسطینی‌ها در صورت بر پایی کشور مستقل هیچ نیازی ندارند که به خاک اسرائیل بازگردند و وارد خاک اسراییل  شوند و در واقع دو کشور فلسطینی داشته باشند.

3 دیدگاه‌

  1. این آقایان همگی دستشان به خون زن و بچه و پیر و جوان آلوده استو عجب اینجاست که به آن افتخار هم می کنند! البته نباید همه ایرادها را از حکومت ملاها گرفت چون دنیا به اندازه این رژیم گناهکار است که نه تنها نظاره گر بلکه با آنها معاملات سنگین نیز دارد و کشتار مردم برایشان مهم نیست ! ما انسانها راه طولانی را باید طی کنیم تا به انسانیت کامل برسیم که قبل از زر و سیم فکرمان راحتی بشر باشد و حکومت دیکتاتور ها را بهیچ وجهی در سطح دنیا قبول نکنیم! به امید آنروز.

  2. اینها رگهای حیاتی اقتصاد سوریه را در اختیار می گیرند شرکتهای صوری راه می اندازند ، بندر می زنند ، قاچاق می کنند و در تحولات سیاسی آینده سوریه از بشار اسد و‌ هر حرکت سیاسی در مسیر منافع خود با پولهای کثیف و‌جعل مدارک نقش بازی خواهند کرد.

  3. اسرائیل بزرگ می شود همه خواهند دید . درود وبرکت بر اسرائیل باد تا ابد ، دشمنان اسرائیل نابود و محو خواهند شد همه شرارتها ی ضد اسرائیل خواهند دید .

Comments are closed.