رسانه های اسرائیلی درباره تنش جنگی در شاخاب پارس: «نشان تنگنای بین المللی و شکست اقتصادی رژیم است»

دولت اسرائیل هنوز واکنش رسمی خود را نسبت به اقدام سپاه پاسداران در دزدیدن نفتکش انگلیسی بیان نکرده که علت آن عمدتا تقدس روز شنبه بوده است. ولی انتظار می رود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع، پیش از آغاز جلسه هفتگی امروز هیات دولت، در این باره نیز سخن بگوید.

در موارد پیشین، نتانیاهو نرمش کشورهای اروپای غربی در برابر زیاده خواهی های حکومت ایران مورد انتقاد قرار داده و خواستار شده بود که اروپانیان از تلاش برای دور زدن تحریم ها و سرپا نگاه داشتن رژیم ایران خودداری ورزند و نگزارند که رژیم ایران به برنامه های هسته ای باز گردد و برنامه های موشکی خود را نیز همچنان پیش برد. نتانیاهو خطاب به سران کشورهای اروپایی که همچنان به دنبال مماشات با رژیم ایران هستند، از جمله گفته بود “اگر امروز جلوی آن را نگیرید، روزی خواهد آمد که اروپا با رگبار موشک های اتمی روبرو خواهد شد و آن روز خیلی دیر خواهد بود”.

رسانه های همگانی در اسرائیل رویدادهای شاخاب پارس را در ابعادی گسترده پوشش می دهند. این رسانه ها می نویسند که خلیج فارس در بحران به سر می برد و به احتمال درگیری جنگی نزدیک می شود. آن ها یادآوری می کنند که در ظرف دو ماه ده مورد تجاوز به کشتی ها در شاخاب پارس رخ داده و آن جا را به تدریج به صحنه جنگ مبدل می سازد. رژیم ایران به صراحت گفته بود که اگر نفت آن ها صادر نشود، جلوی صادرات نفت کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس را نیز خواهند گرفت.

آن ها پیشتر تهدید کرده بودند که تنگه هرمز را می بندند، ولی خیلی زود متوجه شدند که چنیز امری یک اقدام جنگی محسوب می شود و رژیم ایران را وارد جنگ می کند. از این رو به آسیب رسانی به نفتکش ها در حال توقف، و یا دزدیدن آن ها هنگام عبور از تنگه هرمز روی آورده اند.

تحلیلگران اسرائیلی ارزیابی می کنند که سپاه پاسداران قصد ندارد در این کشاکش با کشورهای غربی کوتاه بیاید و انتظارش آن است که بالاخره دولت های غرب تسلیم خواسته های رژیم ایران گردند و آن کشور را از ورشکستگی کامل اقتصادی و حتی احتمال سقوط رژیم نجات دهند.

بنیامین نتانیاهو در یکی از سخنرانی های اخیر خود از کشورهای غرب اروپا خواستار گردیده بود که این همه در برابر رژیم ایران کوتاه نیایند و به جای تلاش برای ادامه حیات این حکومت، به تلاش های ایالات متحده علیه رژیم ایران بپیوندند.

یکی از سران پیشین موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) امروز (یکشنبه) در یک مصاحبه رادیویی گفت که در رژیم ایران جناحی از حکومت بر این باور است که به هدف پایان بخشیدن به راه خطرناک کنونی، بهتر است بکوشند با آمریکا وارد گفتگو شوند. دکتر افرائیم هلوی که بیست و چند سال پیش ریاست موساد را به عهده داشت، در این مصاحبه رادیویی ارزیابی کرد که رژیم در حال حاضر قصد کوتاه آمدن ندارد و با آمریکا وارد گفتگو نخواهد شد.

تحلیلگر روزنامه اسرائیلی معریو Maariv  نوشت که همه تعرضاتی که در شاخاب پارس رخ داده، نشان تنگنای شدید اقتصادی و سیاسی حکومت ایران است که در برابر چنین وضعی به سیم آخر زده و می خواهد منطقه را به آشوب حداکثری بکشاند و به کشورهای غربی نشان دهد که به صلاحشان نیست با حکومت ایران درافتند.

این تحلیلگر نوشت که رکن اطلاعات ارتش اسرائیل همه واکنش های احتمالی رژیم ایران را در برابر خشکانده شدن درآمدن نفت آن کشور ارزیابی کرده بود. ولی در عین حال، تشکلات اطلاعاتی اسرائیل بر این باورند که احتمال بروز جنگ و کشاندن اسرائیل به میان آن، هنوز بسیار ضعیف است.

حسن نصرالله سرکرده حزب الله لبنان هفته پیش دوباره تهدید کرده بود که اگر رژیم ایران مورد حمله قرار گیرد، حزب الله سراسر خاک اسرائیل را به موشک خواهد بست. به نوشته روزنامه معریو، در این مورد نیز رکن اطلاعات اسرائیل بر این باور است که احتمال اجرا چنین تهدیدی نیز ضعیف است و حزب الله به نیابت از طرف رژیم ایران، وارد ماجرایی نخواهد شد که ممکن است نابودی خود این سازمان را به دنبال داشته باشد.

یک دیدگاه

  1. درود بر اسرائیل و آمریکا و ترامپ. لعنت بر جمهوری اسلامی. ما ملت ایران امیدواریم که زودتر این رژیم حکومت داعشی جهادی نابود بشه فقط با جنگ نابود میشه

Comments are closed.