رسانه های حکومتی ایران نوشته اند: درآمد «عطاءالله مهاجرانی» در لندن از کجا تامین می‌شود؟

عطاءالله مهاجرانی، معاون پارلمانی دولت هاشمی رفسنجانی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دورهٔ اول ریاست‌جمهوری محمد خاتمی، که هم اکنون در انگلیس اقامت دارد در پاسخ به سوال کاربری که از او پرسیده بود؛ ‎ «مشتاقیم تا بدانیم در انگلیس از چه طریقی امرار و معاش می‌کنید» گفت: در همین آتش اشتیاق بمان!.

عطاءالله مهاجرانی  عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه تربیت مدرس بود و هم‌اکنون در بریتانیا سکونت دارد..

سازمان افشاگر ویکی‌لیکس پنج سال پیش  اقدام به انتشار ۶۰ هزار سند دیگر از مجموع نیم میلیون سند خارج شده از سیستم الکترونیکی وزارت خارجه عربستان سعودی کرد که در یکی از این اسناد، عطاء الله مهاجرانی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای به سفارت سعودی در لندن درخواست کرده بود که آن کشور هزینه تحصیل فرزندش (علی مهاجرانی) در مقطع دکتری دانشگاه واریک را بپذیرد.

سازمان افشاگر ویکی‌لیکس  نوشته است که عربستان نیز با این درخواست موافقت کرد و چکی به مبلغ ۱۶ هزار پوند برای یک سال تحصیلی در وجه نامبرده صادر کرد و پذیرفت که حداقل به مدت چهار سال هر سال حدود ۱۶ هزار پوند بپردازد.

مهاجرانی نیز در پاسخ به این افشاگری گفت که در زمان مناسب در مورد آنچه ویکی‌لیکس منتشر کرده پاسخ خواهد داد.

اما حدود یک هفته پس از انتشار این خبر از بی‌بی‌سی فارسی، همسر مهاجرانی، با مخدوش دانستن این نامه منتقدان و رسانه‌های آنان را جیره بگیران اسرائیل نامید.

به گفته عطاالله مهاجرانی زمانی که این بورسیه به پسر وی داده می‌شده (سال ۲۰۱۱ میلادی) روابط ایران و عربستان خوب بوده‌است.

امیرعلی مهاجرانی پسر عطاالله مهاجرانی بعدها بیان داشت عربستان به این دلیل به او بورسیه داده که موضوع پایان‌نامه دکترایش به این کشور ربط داشته‌است. به گفته وی پایان‌نامه مربوطه دربارهٔ بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران و عربستان بوده و پس از ارائه پروپوزال و دادن مصاحبه، عربستان به او بورس تحصیلی داده و خانواده‌اش در این زمینه نقشی نداشته‌اند.

در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی، اعلام شد که محمد محسن مهاجرانی، پسر عطاءالله مهاجرانی، در رابطه با پرونده گم شدن یک دکل نفتی گمشده، بازداشت شده است.. شرکت تاسیسات دریایی ایران یک طرف این قرارداد بوده است. محسن مهاجرانی نهایتا از اتهامات پرونده دکل نفتی تبرئه شد.