رسانه های داخل ایران: «جو بایدن برنده شده است، ولی برای رژیم ایران، این پیروزی یا آن پیروزی، تفاوتی ندارد»

در همان حال که شمارش آراء در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنان ادامه دارد و نتایج قطعی هنوز مشخص نشده، تقریبا همه رسانه های چاپ ایران، پیروزی نهایی را به جو بایدن نسبت دادند، ولی در بررسی سیاست های احتمالی او واکنش های احتیاط آمیز نشان دادند و این دیدگاه را عنوان کردند که هیچ یک از دو کاندیدا، در سیاست های آمریکا نسبت به حکومت ایران، فرق چندانی با یکدیگر ندارند.

این همان موضعی است که در سخنان امروز و روزهای پیش حسن روحانی عنوان شده و پیشتر نیز علی خامنه ای مطالبی شبیه آن بیان کرده بود.

کانال خبری تلگرام سپاه پاسداران به نام کانال سپاه سایبری پاسداران ، فدائیان خامنه ای، قاسم سلیمانی و سپاه قدس به همراه خبرگزاری تسنیم ، و مهر و فارس وابسته به سپاه پاسداران، مرتب خبرهای نتایج انتخابات را پوشش می‌دهند و نتایج و تفسیر خود را لحظه به لحظه منتشر کرده و در این باره نوشته اند: “در حالی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شده و نتایج اولیه در برخی ایالت‌ها رسما اعلام شده است ولی به نظر می‌رسد ستادهای انتخاباتی دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه برای یک منازعه طولانی‌تر طی روزهای آینده آماده شده‌اند.”

خبرگزاری فارس از دیگر رسانه های وابسته به سپاه پاسداران نیز نوشته است:   “بحران انتخاباتی در آمریکا” بالا گرفته و در بخش دیگر به مسئله اعلام پیروزی دو نامزد پرداخته و به نقل از فاکس نیوز نوشته است: “شاید چند روز طول بکشد تا برنده انتخابات آمریکا مشخص شود”.

روزنامه کیهان تهران سخنگوی علی خامنه ای نیز در صفحه اول خود جمله‌ای از علی خامنه‌ای را در خصوص انتخابات آمریکا تیتر کرده و نوشته است: “اوضاع آمریکا تماشایی است”.

کیهان تهران  در سرمقاله خود با تیتر “بازوهای اجرایی آمریکا در داخل کشور” و در بخشی دیگر از به نقل از خامنه ای نوشته است:  “تعیین تکلیف مواجهه ما با آمریکاست” و “اگر به مطالب دو کاندیدا در جریان مناظرات انتخاباتی نگاه بیندازیم می‌بینیم که ایران و تغییر سیاست‌های آن یکی از اصلی‌ترین محورها برای جلب آرای شهروندان آمریکایی است”.

این روزنامه در ادامه نوشته است: “بعد دیگر سخنان رهبری ، داخلی بود و به کسانی باز می‌گشت که طی بیش از یک سال اخیر، با هدف علم کردن دوباره خیمه سازش، روی پیروزی این یا آن کاندیدای انتخابات آمریکا، شرط‌بندی می‌کردند و به‌گونه‌ای فضای داخلی را در مسائل جاری اقتصادی ایران شرطی کرده بودند و همین قماش با بالا و پایین رفتن قیمت‌ها نتیجه می‌گرفتند که مسائل داخلی ایران لزوماً در خارج از ایران قابل مدیریت است و یک راه هم بیشتر وجود ندارد و آن سازش با آمریکاست. در اینجا خامنه ای به این ‘دسته غرب‌زده ‘ خاطرنشان کردند، تغییری در سیاست‌های ایران در کار نیست، چه دموکرات‌ها برنده شوند و چه جمهوری‌خواهان.

و در بخش دیگر روزنامه های وابسته به دولت روحانی از جمله روزنامه ایران، در گزارشی با عنوان “دوئل آمریکایی بازنده شکست را می‌پذیرد؟” نوشته است: “ساعات حساس تاریخ آمریکا آغاز شد؛ با بسته شدن آخرین حوزه رأی‌گیری در ساعات اولیه صبح امروز (به وقت ایران) و آغاز شمارش آرا و اعلام تدریجی نتایج، کشدارترین انتخابات آمریکا رقم می‌خورد که بیش از ۹۹ میلیون رأی پستی، انتظارها برای تعیین پیروز انتخابات تا ساعات اولیه پس از پایان رأی‌گیری را طولانی می‌کند.

همچنین همشهری، روزنامه شهرداری تهران، نیز به نقل از علی خامنه ای نوشته است: “سیاست حساب‌شده حکومت  اسلامی با رفت‌وآمد اشخاص در آمریکا تغییری نمی‌کند.”

روزنامه اعتماد وابسته به  جریان اصلاح‌طلب  نیز به نقل از خامنه‌ای در تیتر اول روزنامه خود  نوشته “آمریکا فرعون امروز جهان است” و “سیاست ایران در قبال آمریکا، حساب شده است و با رفت و آمد اشخاص تغییر نمی‌کند”.

روزنامه اصلاح طلب شرق نیز با تیتر “چهره جدید آمریکا بعد از ۳ نوامبر” نوشته است: “‌در چهار سال گذشته، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در مقایسه با دیگر روسای ‌جمهوری این کشور همراهی بیشتری نسبت به گروه‌های راست‌گرای افراطی نشان داده است

شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی که به زبان انگلیسی تنها از ایران پخش می‌شود نیز برنامه همیشگی خود را قطع کرده و در بخش خبری  اخبار انتخابات آمریکا را به طور کامل پوشش می‌دهد . در بخش های خبری گزارشگر این شبکه در شهر واشنگتن خبر از برگزاری یک تظاهرات مسالمت‌آمیز در این شهر را داده و اینکه تظاهر کنندگان خواستار تغییر رئیس جمهوری هستند.

حسن  روحانی نیز درباره نتیجه انتخابات آمریکا گفت: مهم نیست دولت بعدی آمریکا دست چه کسی باشد، ما دشمنان را وادار می‌کنیم که قانون، مقررات و پیمان‌ها را اجرا کنند.

علی  خامنه‌ای نیز پیشتر گفته بود: اینکه چه کسی رئیس جمهوری آمریکا بشود در سیاست ما تاثیری نمی‌گذارد