رسانه های عربی: اسرائیل برای پنجمین بار یک انبار اسلحه گروه وابسته ایران را در عراق بمباران کرد


رسانه های خبری عربی گزارش می دهند که در جریان حمله هوایی علیه یکی از انبارهای اسلحه حشد الشعبی در خاک عراق که به اسرائیل نسبت داده شده، انفجارهای شدیدی رخ داده و شمار زیادی آمبولانس برای تخلیه کشته شدگان و زخمی ها به محل رسیده اند. گروه های شیعه در عراق ادعا می کنند که این بمباران توسط هواپیماهای جنگی اسرائیل صورت گرفته که از طریق بخش جنوبی اردن وارد حریم هوایی عراق گردیده و به این حمله دست زده اند.

شبکه تلویزیونی الحدث در گزارش خود گفت که هنوز از شمار تلفات خبر موثقی در دست نیست، ولی ده ها آمبولانس در محل دیده شده است. آگاهان می گویند که در ظرف چند ماه اخیر، این پنجمین حمله علیه انبارهای اسلحه حشد الشعبی و دیگر گروه های وابسته به حکومت اسلامی ایران است که به اسرائیل نسبت داده می شود.

تحلیلگران می گویند که بدین سان، اسرائیل و حکومت اسلامی ایران در یک جنگ واقعی درگیر هستند، ولی در مرحله کنونی، رژیم ایران می کوشد از طریق عوامل نیابتی خود، به مصاف اسرائیل بیاید.

دولت مرکزی در بغداد ماه گذشته با صدور فرمانی، دستوری فرمان انحلال همه گروه های مسلح در کشور و پیوستن آن ها به ارتش ملی را اعلام کرده بود. ولی حشد الشعبی که همه گروه های چریکی شیعۀ تحت الحمایه رژیم ایران را در بر می گیرد، نه تنها می کوشد استقلال خود را حفظ کند، بلکه در این هفته اعلام کرد که قصد دارد یک نیروی هوایی برپا سازد.

بدیهی است که بودجه چنین کاری منحصرا توسط حکومت ایران تامین می شود و همه امکانات و تجهیزات نیز از ایران فرستاده خواهد شد.

یک مقام عراقی که نامش برده نشد، به خبرنگاران گفت که چندین خمپاره از داخل انبار جهش کرده و ممکن است به روستاهای مجاور اصابت کرده باشد.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز به زبان عربی، ادعا کرد که انبار منفجر شده به حشد الشعبی تعلق نداشته، بلکه متعلق به قبائل اهل تسنن بوده است. تا هنگام تنظیم این خبر، هنوز دولت بغداد در این زمینه موضعگیری نکرده است.

سپیده دم روز گذشته نیز از بمباران قرارگاه سپاه قدس در خاک سوریه و در نزدیکی مرز عراق اخباری منتشر شد و در جریان آن گفته شد که ئسن کم هیجده تن از افراد سپاه پاسداران و شیعیان وابسته به آن کشته یا زخمی شده اند.

رسانه های خبری عراقی نوشتند که حمله به آن انبار اسلحه، توسط پهپادهای بمب افکن صورت گرفته است.

احتمال دیگری که مطرح شده آن است که انبار بمباران شده، حاوی تسلیحاتی بوده که رژیم ایران قصد داشته از راه زمینی به سوریه، و از آن جا به لبنان بفرستد. اسرائیل اکنون مدت مدیدی است می کوشد راه زمینی ارسال جنگ افزار را ببندد.

مکانی که بمباران شد، در شهرکی در استان الانبار در غرب عراق قرار داشت که در مرز سوریه است.