رسانه های عربی: بحرین دومین امیرنشین عرب خلیج فارس خواهد بود که اسرائیل را به رسمیت خواهد شناخت

ساعاتی پس از آن که به طور رسمی اعلام گردیده که امارات عربی متحده تصمیم گرفته با اسرائیل روابط کامل دیپلماتیک برقرار سازد، رسانه های عرب زبان نوشتند که احتمال دارد امیرنشین بحرین نیز در روزهای آینده همین راه را در پیش گیرد و پس از آن، سلطان نشین عمان و حتی شاید عربستان سعودی روند آشتی با اسرائیل را اعلام کنند.

در شرایط کنونی که رژیم ایران از هر سو در تنگنای سیاسی و اقتصادی و بین المللی قرار دارد، اقدام احتمالی بحرین می تواند یک ضربه سنگین سیاسی دیگر بر چهره حکومت ایران باشد که در لبنان نیز با مشکلات فزاینده روبروست و در یمن نیز اکنون مدت مدیدی است که جنگ به بن بست کشیده شده و حوثی ها درجا می زنند.

از دیرباز گفته شده بود که بحرین با اسرائیل روابط دوستانه گسترده ای دارد. آن امیرنشین نیز به تشویق عربستان، از سال ها پیش درهای خود را به روی اسرائیلیان گشوده و شماری از بازرگانان یهودی از نقاط مختلف جهان نیز در بحرین به تجارت مشغول هستند و حتی یک نیایشگاه یهودی (کنیسا) برپا کرده اند.

دولت بحرین حتی یک بانوی یهودی را به عنوان سفیر خود در ایالات متحده منصوب کرد که در تحکیم مناسبات بین دو کشور بسیار موثر بود.

دولت سنی مذهب بحرین، یکی از آسیب پذیرترین امیرنشین های سواحل جنوبی خلیج فارس در برابر تعرضات حکومت ایران است ولی تا کنون توانسته است همه نقشه های آن حکومت را خنثی کند.

با توجه به آن که اکثر اهالی بحرین اهل تشیع هستند، حکومت ایران با ارسال پول و اسلحه کوشید آن ها را به شورش علیه حکومت وا دارد. ولی دولت بحرین با نشان دادن قاطعیت، توانست این موج را فرو نشاند و سرکرده گروه اپوزیسیون شیعه را مهار کند.

رسانه های عربی در شماره های امروز خود (آدینه) نوشتند که اکنون عربستان سعودی در انتظار پیامدهای اقدامات امارات عربی متحده و احتمالا بحرین است تا آن کشور نیز خود را برای اعلام شناسایی اسرائیل آماده سازد.

رژیم ایران، خاندان سعود را که در عربستان حکومت می کنند یکی از برگترین دشمنان اسلام می داند و روح الله خمینی در کتاب کشف الاسرار نوشته بود که برانداختن وهابیون در عربستان، باید یکی از بزرگترین رسالت های شیعیان باشد.

رسانه های عربی نوشتند که احتمال می روزد دولت بحرین هفته آینده به طور رسمی شناسایی اسرائیل را اعلام کند.

پیش از انتشار این خبر، جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ که سرپرست پیشبرد صلح بین اسرائیل و اعراب می باشد، در یک همایش رسانه ای فاش ساخته بود که یکی دیگر از امیر نشین های عرب حوزه خلیج فارس، خود را برای به رسمیت شناختن اسرائیل آماده می سازد.

او گفت که این اقدام قرار است پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، یعنی در ظرف کمتر از سه ماه آینده صورت گیرد.

امیرنشین بحرین یکی از نخستین حکومت هایی بود که با انتشار پیامی خطاب به سران امارات عربی متحده، برقراری روابط با اسرائیل را شادباش گفت.