حماس از بیم حمله نظامی اسرائیل، هوا کردن بادبادکها را متوقف میسازد

محل سقوط بادبادک آتشزا در فاصله دو متری از سایبان کودکستان

رسانه های عربی نوشتند که گروه حماس که بر غزه تسلط دارد دستور داده که از چند روز دیگر هواکردن بادبادک های آتش زا به سوی خاک اسرائیل متوقف شود. درباره علت این دستور گفته شده که حماس بیم دارد اسرائیل تهدید خود را برای آغاز عملیات جنگی در غزه عملی سازد و گروه های تروریستی در موقعیتی نیستند که بتوانند با اسرائیل رویارویی کنند.

هواکردن بادبادک هایی که پس از سقوط بر زمین باعث بروز آتش سوزی می شود از سه ماه پیش آغاز شده و طی این مدت بیش از یک هزار بادبادک و بادکنک هایی که از گاز هلیوم پر شده، باعث سوخته شدن نواحی وسیعی از بیشه زارها و مزارع کشاورزی اسرائیل شده است.

آن چه مردم اسرائیل را سخت به خشم آورد و باعث شد از دولت بخواهند که برای پایان بخشیدن به این خطر به یک اقدام جدی دست بزند، سقوط یک بادکنک آتشزا در حیاط یک کودکستان در شهرک سدروت بود که در فاصله ده کیلومتری از غزه قرار دارد. در آن هنگام، کودکان در گوشه دیگر حیاط زیر سایبان مشغول بازی بودند و اگر بادکنک روی این سایبان پارچه ای سقوط می کرد، باعث بروز آتش سوزی می شد و جان کودکان را به خطر می انداخت.

در روزهای اخیر ارتش اسرائیل واحدهای زیادی را در پیرامون غزه متمرکز ساخته و رزمایشی را آغاز کرده که از جمله تمرین کردن برای تسلط دوباره بر غزه، در صورت بروز جنگ است.

همچنین گزارش رسید که دولت مصر فشار سنگینی بر سرکردگان حماس وارد آورده بود که به این گونه تعرض پایان دهند، در غیر این صورت، بروز جنگ حتمی خواهد بود.

اسرائیل در روزهای اخیر اعلام کرد که گذرگاه واردات کالا و مایحتاج به غزه را می بندد و دولت مصر نیز به موازات آن اعلام کرد که گذرگاه الرفح بسته می شود و آمد و شد اهالی غزه به مصر و سرزمین های دیگر متوقف می گردد. مصر همچنین بر سران حماس و جهاد اسلامی خشم گرفته بود که چرا می خواهند برای قدردانی از حکومت ایران، ضیافت برپا کنند.

بنیامین نتانیاهو در این هفته دوبار از نواحی پیرامونی غزه دیدن کرد و با اهالی سخن گفت و اطمینان داد که دولت و ارتش به بیشترین اقدامات ممکن دست می زنند که رفاه و امنیت ساکنان را تامین کنند.

همچنین وزیر دفاع برای بررسی میزان تدارکات ارتش در برابر غزه، از واحدهای مسلح دیدن کرد و به خبرنگاران گفت که ارتش اسرائیل برای دفع هرگونه تجاوز آمادگی کامل دارد.

اویگدور لیبرمن در عین حال گفت که: تصمیمات نظامی باید با خونسردی و بررسی همه جوانب امر اتخاذ گردد و نباید در دست بردن به اسلحه، شتاب کرد.

به احتمال زیاد، اشاره وزیر دفاع به تلاش های بین المللی و بین العربی بود تا حماس و سازمان های تروریستی دیگر را متقاعد سازند که از ادامه تجاوزها علیه اسرائیل دست بردارند و موجب بروز جنگ و خونریزی نشوند.

سرکردگان حماس متقابلا ادعا کرده بودند که آنها هم برای آغاز جنگ آمادگی کامل دارند.