رسانه های عربی: حمله اسرائیل به مواضع سپاه قدس در سوریه، ساعاتی پس از دیدار ظریف از دمشق بود

رسانه های عربی می نویسند که در جریان حمله هوایی در خاک سوریه، که به اسرائیل نسبت داده شده، دست کم نه نفر نظامی کشته شده اند که اکثر آن ها نظامیان وابسته به حکومت اسلامی ایران بوده اند.

این بمباران سپیده دم روز دوشنبه (دو روز پیش) رخ داد و ارتش سوریه اعلام داشت که توانسته است شماری از موشک های پرتاب شده را شکار کند. ولی دیده بان حقوق بشر سوریه، که مرکز آن در لندن است، ولی منابع اطلاعاتی بسیار خوبی در داخل سوریه دارد، اعلام داشت که در این حمله به تاسیسات نظامی آسیب جدی وارد آمده و نه نفر کشته شده اند که احتمالا وابسته به فعالیت نظامی رژیم ایران در سوریه بوده اند. حکومت ایران تا کنون نسبت به این خبر سکوت کرده و اسرائیل نیز هیچگونه مسئولیتی را به عهده نگرفته است.

رسانه های عربی یادآور شدند که این حمله هوایی ساعاتی پس از دیدار محمد جواد ظریف با پرزیدنت بشار در دمشق انجام گرفت و شاید هم اسرائیل با این اقدام می خواست به رژیم ایران پیام دهد که در تصمیم خود برای جلوگیری از ادامه حضور سپاه قدس در سوریه کاملا جدی می باشد.

درباره علت سفر وزیر خارجه حکومت ایران به دمشق ارزیابی های مختلفی انتشار یافته که به موجب یکی از آنها، ظریف حامل چندین چمدان دلارهای آمریکایی برای دولت سوریه بوده است. رژیم ایران از چهار دهه پیش، هر سال چند میلیارد دلار نفت رایگان در اختیار سوریه قرار می دهد.

این حمله هوایی، علیه مواضع نظامی سوریه در ناحیه “تدمور” صورت گرفت که در کشورهای غربی “پالمیرا” نامیده می شود. به گفته منابع عربی، نیروی هوایی اسرائیل این حمله را از حریم هوایی لبنان انجام داده بود.

در ماه های اخیر حملات هوایی علیه مواضع سپاه قدس و گروه های چریکی وابسته به رژیم ایران در سوریه همچنان ادامه داشته است.

شهر باستانی تدمور در نزدیکی حمص قرار دارد و سپاه قدس و ارتش سوریه دارای چند پایگاه نظامی در آن نقطه می باشند.

سپاهی حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در واکنش به ارسال ماهواره گفت: «پرتاب موفقیت آمیز ماهوارۀ نور، ابعاد جدید از قدرت دفاعی ایران را ارتقاء بخشید». او گفت: «تحقق این مهم بیانگر آن است که ما در هر عرصه ای که ورود کنیم، می توانیم موفقیت های چشمگیر و جهان پسند داشته باشیم».

3 دیدگاه‌

Comments are closed.