رسانه های عربی: «دو فرمانده کماندوی دریایی حماس به اسرائیل فرار کردند». واکنشها در اسرائیل: اغراق است!

گزارشی در مورد فرار یک یا دو تن از تکاوران نیروی کماندوی دریایی حماس از غزه به اسرائیل، موجب انتشار یک رشته شایعات در برخی رسانه های عرب زبان شد که آشنایان امور در اسرائیل می گویند که اغراق آمده بود و واقعیات بسیار کمتر از آن است که انتشار یافت.

در گزارش های عربی آمده بود که دو تن از فرماندهان کماندوی دریایی حماس در نوار غزه، با شنا کردن به سوی سواحل اسرائیل، خود را به این کشور تسلیم کرده و اسناد و اطلاعات بسیار با ارزشی با خود آورده بودند. انتشار این گزارش موجب هراس حکومت حماس در غزه شد که به یک رشته بازداشت های عجولانه در میان فرماندهان و افراد جزء در “نیروی دریایی” خود پرداخت.

گزارش فرار این دو تن به اسرائیل، در سامانه خبری “العربیه” وابسته به عربستان سعودی انتشار یافت که منابع خبری اسرائیل آن را اغراق آمیر ارزیابی کرده و گفته اند که عوامل فلسطینی مخالف با حماس عامل انتشار این شایعات بوده اند.

در گزارشی که مورد تایید برخی مقامات غیر رسمی اسرائیل نیز قرار گرفته، آمده است که یکی از افراد کماندوی دریایی حماس، تصمیم به فرار می گیرد و با شنا کردن فاصله کیلومتری خود را به آب های ساحلی اسرائیل نزدیک می کند و به موقع شناسایی می شود و به اسرائیل انتقال می یابد.

حماس اکنون چند سال است که می کوشد یک نیروی کماندویی برپا سازد تا به خیال خود اسرائیل را غافلگیر کند. برنامه حماس آن است که شماری از افراد این کوماند، با شنای زیرآبی خود را به ساحل اسرائیل برسانند و محرمانه وارد خاک این کشور شوند و به عملیات تروریستی دست بزنند.

اسرائیل علیه این برنامه حماس، به اقدامات دفاعی لازم دست زده که جنبه مجرمانه دارد. اکنون با فرار یکی از اعضای این واحد به اسرائیل، تلاش حماس علیه امنیت اسرائیل، بیش از پیش آسیب می بیند.

حماس دوازده روز پیش رسما خبر داد که شماری از افراد کماندوی دریایی آن مورد تفتیش خانگی قرار گرفته اند و مقادیر کلانی پول و تجهیزات فنی در خانه آن ها کشف شده که ظاهرا نشان می دهد آن ها برای اسرائیل جاسوسی می کرده اند. حماس به دنبال انتشار این خبر، به بازداشت چندین نفر در نوار غزه دست زد و احتمال دارد که یک یا دو تن از افرادی که تحت تعقیب بوده اند به اسرائیل پناهنده شده اند.

به دنبال انتشار این خبر، گزارشی در “العربیه” و در شبکه های اجتماعی عرب زبان انتشار یافت که منابع امنیتی اسرائیل آنها را بی اساس می دانند.