رسانه های عربی: ظریف در دیدار از بغداد، با رفتار سرد نخست وزیر عراق و مقامات آن روبرو شد

برخی رسانه های عربی در عراق نوشتند که رفتار مقامات دولت بغداد با محمد جواد ظریف بسیار سرد بود و نخست وزیر آن کشور هنگام دیدار با وزیر خارجه رژیم ایران، حتی به خود زحمت نداد پرچم ایران را در کنار پرچم عراق قرار دهد. در عکس های متعددی که در سامانه های خبری عربی انتشار یافته، این امر را به اثبات می رساند.

برخی تحلیلگران ارزیابی می کنند که دولت عراق با این رفتار می خواهد به رژیم ایران بفهماند که دوران فتنه گری های رژیم در میان شیعیان عراق سپری شده و حکومت ایران هیچ امتیاز خاصی در عراق ندارد و بهتر آن است که از ادامه دخالت در امور داخلی آن کشور دست بردارد.

پیشتر نیز دولت عراق به فرمانده جدید سپاه قدس گفته بود که اگر قصد دیدار از بغداد را دارد، اول باید روادید ورود بگیرد و بدون اجازه وارد خاک عراق نشود.

در شبکه های اجتماعی تصاویری از  دیدار ظریف با مقامات عراقی ،منتشر شده که در آن نشان می دهد ، در مکان هایی که ظریف در دیدار با نخست وزیر و همتای خود داشته ، برخلاف رسم بین المللی تنها پرچم عراق در کنار این دیدارها به چشم می خورد وپرچم ایران وجود ندارد.

شماری از فعالان عراقی  نیزبا راه‌اندازی هشتگ “ظریف خوش نیامدی به عراق” از سفر وزیر خارجه حکومت ایران،  به این کشور ابراز نارضایتی کردند.

این هشتگ# به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی عراق منتشر شد به خصوص که ظریف در شرایطی به عراق سفر می‌کند که اغلب عراقی‌ها،  رژیم ایران را به دست داشتن در قتل کنشگران از طریق شبه نظامیان وابسته به خود متهم می‌کنند.

فعالان اینترنتی عراقی نیز  با نشر تصاویری طنز آمیز از ظریف بویژه در توییتر و فیس بوک پرسش‌هایی در مورد هدف از دیدار ظریف از بغداد آنهم پیش از سفر مورد انتظار روز دوشنبه مصطفی الکاظمی به کشور پادشاهی سعودی، مطرح کردند.

برخی عراقی‌ها نیز سفر ظریف را به منزله تلاش ایران برای کارشکنی در مسیر برقراری روابط خوب میان عراق و کشورهای عربی قلمداد کردند و گفتند پس از اینکه امارات متحده عربی و سعودی تصمیم گرفتن برق عراق را تامین کنند ایران به جنب و جوش افتاده تا نگذارد این پروسه تحقق یابد .

آگاهان امور خاورمیانه می گویند: دیدار ظریف پس از حمله نیروی ضد تروریستی عراق، به دستور مصطفی الکاظمی به مقرهای تیپ های حزب الله عراق که به ایران وابسته اند، صورت گرفته است.

پس از این حمله بود که یک فرمانده سپاه قدس ایران و ۱۴ تن از عناصر تروریستی شبه نظامیان حزب الله که برای حمله به پایگاه آمریکا برنامه ریزی می کردند، بازداشت شدند و از آن پس روابط الکاظمی با گروه‌های تروریستی وابسته به ایران تیره شد.

یادآور می شود: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق قرار است امروز (دوشنبه ) برای دیدار از پادشاهی سعودی به ریاض سفر کرد و  قرار است  فردا (سه شنبه) به ایران نیز سفر کند و با علی خامنه‌ای و حسن روحانی و همچنین  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز دیدار کند.

ظریف با مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق، نیز دیدار کرده است، بارزانی گفته است که  هرگز اقلیم کردستان  به محلی برای تهدید منافع و امنیت منطقه تبدیل نخواهد شد.