رسانه های کانادا : ده ها تن از جانباختگان هواپیمای اوکراینی، دانش آموختگان و یا دانشجویان ایرانی مقیم کانادا بودند

مقامات رسمی کانادا این ضایعه را به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفته‌اند و دولت اوتاوا خواستار اعزام کارشناسان خود به ایران و انجام تحقیقات جامع درباره آن شده است

رسانه های همگانی در کانادا، درباره قربانیان فاجعه سقوط هواپیمای مسافری و کشته شدن همه ۱۷۶ نفر سرنشینان آن، نوشتند که ده ها تن از آنان ایرانی زادگان شهروند کانادا بودند که اکثر آن ها از دانش آموختگان و یا دانشجویان مقطع دکترا، مقیم کانادا بوده‌اند.

یک زوج از میان قربانیان نیز با چهار همراه برای برگزاری مراسم ازدواج خود به ایران رفته بودند. شماری نیز برای گذراندن ماه عسل و دیدار خانواده به ایران رفته و در حال بازگشت به کانادا بودند. بسیاری از کشته شدگان، از نخبگان ایرانی و صاحب مشاغل بالا و ساکن تورنتو و شهرهای پرجمعیت ایرانی نشین اطراف آن بوده‌اند.

مقامات رسمی کانادا این ضایعه را به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفته‌اند و دولت اوتاوا خواستار اعزام کارشناسان خود به ایران و انجام تحقیقات جامع درباره آن شده است.

دولت اوکراین نیز یک هیات تحقیقات فنی برای روشن کردن این ماجرا به ایران فرستاده است.

در همین حال، اولکسی دانیلوف امروز پنج‌شنبه (۱۹ دی) در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته است: «ما همه سناریوها را بررسی می‌کنیم. ما هفت گزینه احتمالی را درباره دلایل سقوط هواپیما بررسی می‌کنیم که چهار مورد را اعلام کرده‌ایم و سه مورد نیز محرمانه نگه داشته شده است. گزینه حمله موشکی روسیه یکی از آنهاست، اما برای اظهارنظر، باید تحقیقات کامل شود».

وی به این خبرگزاری گفته است: «کارشناسان ما بی‌هیچ تردیدی حرفه‌ای هستند و پیش از این در سقوط هواپیما با موشک روسی در منطقه دونتِسک در شرق اوکراین تحقیق کرده‌اند. آنها واقعا حرفه‌ای هستند».

نیوزویک نوشت که خبر خود را از منابع خبری در وزارت دفاع آمریکا و سرویس امنیت خارجی آن کشور دریافت کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز این ارزیابی را مورد تایید قرار داد و نوشت که مقامات آمریکایی اطلاعات خود را از طریق ماهواره های اطلاعاتی که بر فراز ایران نیز در حال پرواز هستند دریافت کرده اند.

منابع اطلاعاتی ایالات متحده، کانادا و کشورهای اروپایی یک روز پیش از آن گفته بودند که بعید می نماید انفجار ناگهانی هواپیما در هوا در اثر اصابت موشک بوده است. ولی اکنون این ارزیابی را به طور غیررسمی نادرست می خوانند و بر این گمان هستند که دو موشک به سوی هواپیما شلیک شده بود که یکی از آن ها به هدف اصابت کرد.

مقامات رسمی وزارت دفاع ایالات متحده حاضر نشدند نسبت به گزارش هفته نامه نیوزویک اظهار نظر کنند.