رسما اعلام شد: نتانیاهو به واشنگتن می رود و با ترامپ نیز دیدار خواهد داشت

در اورشلیم رسما اعلام شد که بنیامین نتاهو به زودی دیدار دیگری از ایالات متحده به عمل خواهد آورد و از جمله در یک همایش مهم سیاسی سخنرانی خواهد کرد و با پرزیدنت ترامپ نیز یک بار دیگر دیدار خواهد داشت.

این سفر در حالی صورت می گیرد که مساله صلح اسرائیل و فلسطینی ها و همچنین مسائل موشکی و اتمی ایران، به طور مشترک اسرائیل و ایالات متحده را به خود مشغول داشته است.

دفتر نخست وزیری اعلام کرد که نتانیاهو شب یکشنبه ۸ روز دیگر به واشنگتن پرواز خواهد کرد و پنج روز در آن شهر خواهد ماند.

هدف اصلی این سفر، سخنرانی در همایش سالیانه “اِیپاک” خواهد بود که لابی اسرائیل در کنگره آمریکا محسوب می شود و یک عامل پرقدرت برای پیشبرد منافع اسرائیل در سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می شود.

این سازمان با بسیاری از اعضای مجلسین نمایندگان و سنای کنگره مناسبات دوستانه ای دارد و تا کنون توانسته است قطعنامه های مهمری را در راستای منافع اسرائیل از تصویب کنگره بگذراند.

انتشار خبر سفر نتانیاهو تا حدودی غافلگیر کننده بود. زیرا او در سه سال گذشته، به علت مشغله زیاد، به صورت حضوری در همایش ایپاک شرکت نکرده و سخنرانی خود را از طریق ویدئو فرستاده بود. ولی اکنون که جنجال سوءاستفاده مالی در وزارت پست و تلفن که ادعا شده نخست وزیر نیز در آن نقش داشته، بزرگترین دلمشغولی نتانیاهو محسوب می شود، تصور نمی رفت که او در این شرایط رهسپار واشنگتن شود.

نخست وزیر در پاسخ به این ارزیابی ها، در سخنان امروز (آدینه) گفت که او کاملا خونسرد است و می داند که این رشته اتهامات علیه وی نیز نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.

آگاهان می گویند که نتانیاهو عامدانه تصمیم به سفر به واشنگتن گرفته تا به همگان نشان دهد که حنجال های کنونی در کار او به عنوان نخست وزیر خللی وارد نخواهد ساخت.

برخی رهبران احزاب اوپوزیسیون خواستار شده بودند که با مطرح شدن این سوءظن ها، بهتر است نخست وزیر، دست کم به صورت موقت، این پست را ترک گوید تا بتواند خود را برای رویارویی با اتهامات مطرح شده آماده سازد.

نتانیاهو در آخرین سخنانش که امروز (آدینه) انتشار یافت گفت که بالاخره حقایق آشکار خواهد شد و او قصد کناره گیری ندارد و به خدمت به وطن و منافع ملی ادامه خواهد داد.

نزدیکان نتانیاهو می گویند که او در سخنرانی در همایش ایپاک، بیش از همه به مسائل اتمی و موشکی ایران و حضور سپاه پاسداران در سوریه خواهد پرداخت.

در هفته های اخیر بارها خبر رسیده که حکومت ایران برای استقرار دائم در سوریه، به اقدامات گسترده ای دست زده، و این در حالی که نخست وزیر اسرائیل بارها قاطعانه گفته است که اسرائیل این نقشه را خنثی خواهد کرد.

 

2 دیدگاه‌

Comments are closed.