رسما اعلام شد: نخست وزیر اسرائیل جمعه ده روز دیگر در سوچی با پرزیدنت پوتین دیدار دارد. موضوع اصلی: ایران

در اورشلیم رسما اعلام شد که نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل روز جمعه (ده روز دیگر) با پرزیدنت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد. خبر اولین دیدار بین سران دو کشور از چند هفته پیش شایع شده بود، ولی زمان آن مشخص نبود. دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرد که این دیدار در ناحیه تفریحی و گردشگری “سوچی” انجام می شود که اقامتگاه رهبران روسیه در تعطیلات و تابستان ها می باشد.

این نخستین دیدار نخست وزیر جدید اسرائیل با رئیس جمهوری روسیه است و گفته می شود که مسائل مربوط به حکومت اسلامی ایران محور اصلی گفتگوها را تشکیل خواهد داد. این موضوع، حضور نظامی رژیم ایران در سوریه را نیز شامل خواهد گردید.

در بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری اسرائیل آمده است که این سفر به دعوت رئیس جمهوری روسیه انجام می گیرد و طی آن پیرامون مسائل مختلفی در امور امنیتی، سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و همکاری بین دو کشور گفتگو خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیری که بیش از دوازده سال در این سمت خدمت کرد، توانسته بود روابط دوستانه و نزدیکی با پرزیدنت پوتین برقرار سازد و علاوه بر چند دیدار حضوری، بارها تلفنی با او او تماس گرفته و درباره مسائل حاد منطقه ای و به ویژه اوضاع سوریه به رایزنی پرداخته بود.

از هنگام حضور گسترده نیروهای سپاه قدس در سوریه و تلاش برای استقرار نظامی در آن کشور، تماس های تلفنی و دیدارهای حضوری سران اسرائیل و روسیه بیشتر شده بود.

اکنون نفتالی بنت نیز باید در نخستین دیدار با پرزیدنت پوتین، این دوستی و اعتماد متقابل را به دست آورد.

دیدار بین نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری روسیه در شرایطی انجام خواهد گرفت که حکومت اسلامی ایران نیز می کوشد در چند موضوع مهم منطقه ای و دو جانبه، دوستی و همکاری روسیه را به سوی خود جلب کند.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل آمده است که مسائل اتمی مربوط به ایران مهمترین موضوع مورد بحث خواهد بود. ولی در ضمن اسرائیل مایل است مناسبات دو جانبه و داد و ستد فیمابین نیز گسترش یابد.

رژیم  ایران، در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان به مسکو، از جمله پیشنهاد کرد که روسیه نیز همانند چین یک قرارداد بلند مدت همکاری های نظامی، امنیتی، اقتصادی و بازرگانی منعقد سازد. ولی از پاسخ روسیه هبری در دست نیست.

خانم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که از اسرائیل دیدن کرد، در سخنرانی روز گذشته (دوشنبه) در تل آویو، از جمله توصیه کرد که اسرائیل بکوشد از جمله از طریق همکاری با روسیه برنامه های اتمی رژیم ایران را مهار کند.