رسما اعلام شد که رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل کورونا نگرفته، ولی احتمال ابتلای رئیس رکن عملیاتی ارتش مشخص نیست

پلیس اسرائیل با برخورداری از همکاری سربازان ویژه، ممنوعیت رفت و آمد شهروندان را زیر نظر دارد

به دنبال این احتمال که رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل به کورونا مبتلا شده باشد، اعلام گردید که نتیجه آزمایش ها منفی بوده، ولی ژنرال آویو کوخاوی ترجیح می دهد که برای یک هفته آینده در قرنطینه بماند و امور ارتش را از راه دور و از طریق پیشرفت های تکنولوژی انجام دهد. همچنین اعلام شد که رئیس رکن عملیاتی ستاد ارتش نیز آزمایش را گذرانده، ولی هنوز نتیجه آن مشخص نشده است. او نیز در قرنطینه به سر می برد.

هر دو مقام ارشد نظامی در وضع جسمانی خوبی به سر می برند.

با این همه، شمار قربانیان کورونا و مبتلایان به آن در اسرائیل همچنان بالا می رود و شمار جانباختگان تا پیش از ظهر امروز به بیست تن رسید، و این در حالی که تا ده روز پیش، کسی در اسرائیل از کورونا فوت نکرده بود. تنها در شبانه روز گذشته چهار تن بر شمار فوت شدگان افزوده گردیده است. بیشتر آنان افراد بسیار سالخورده بودند که سابقه بیماری داشتند. یکی از فوت شدگان روز گذشته بانوی ۴۸ ساله فاقد بیماری های پیشین بود که دو فرزند او یتیم و بی پرستار شده اند. در ظرف چند ساعت، افراد نیکوکار بیش از یک میلیون شکل (معادل سی هزار دلار) برای یاری رسانی به یتیمان اهدا کردند.

در آخرین آماری که پیش از ظهر امروز انتشار یافت، آمده است که شمار مبتلایان به ۳۵۸ر۵ نفر رسیده که ۶۶۲ مورد از روز گذشته بیشتر است. ولی در عین حال ۲۲۴ تن نیز شفا یافته و به خانه بازگشته اند که ۶۳ نفر افزایش نشان می دهد. حدود چهل هزار نفر نیز در قرنطینه به سر می برند.

وزیران کابینه می گویند که احتمال می رود نخست وزیر قصد دارد مقررات در خانه ماندن افراد را بیش از پیش سختگیرانه سازد. در حال حاضر سی درصد از کارگران و کارمندان امور تولیدی و اقتصادی به کار ادامه می دهند که دولت ممکن است آن را به ۱۵ درصد کاهش دهد. ولی رشته های تولید مواد غذایی و دیگر کالاهای حیاتی تغییر نخواهد کرد.

بزرگترین مسئله اقتصادی اسرائیل در حال حاضر، پرداخت مقرری بیکاری به حدود یک میلیون نفر افرادی است که موقتا خانه نشین شده اند. مشکل اساسی آن است که نمی توان پیش بینی کرد که این بیکاری همگانی چند هفته و یا چند ماه به درازا خواهد کشید. اسرائیل در شرایط اقتصادی بسیار سمت حکمی وارد بحران کورونا شد، ولی امکانات مالی این کشور نیز محدود است.

اسرائیل در یک هفته اخیر توانست پنج میلیارد دلار وام بین المللی، از طریق فروش اوراق قرضه در چند کشور به دست آورد که این، نشان اعتماد جهانی به وضع مالی اسرائیل است. همچنین ده های سازمان خیریه یهودی و غیر یهودی در سراسر جهان کمک های مالی و تجهیزات پزشکی و دارویی به اسرائیل فرستاده اند.

مشکل بزرگ اسرائیل در حال حاضر، شیوع کورونا در نواحی عرب نشین و همچنین در شهر بنه براک در مرکز اسرائیل و محله سکونت یهودیان اولترا ارتدوکس در اورشلیم است که در هفته های نخست، به دستور قرنطینه بی اعتنایی کردند و درصد مبتلایان آن ها بسیار بالاتر از نواحی دیگر است. ولی رهبران روحانی همه گروه های اولترا ارتدوکس نیز به پیروان خود دستور داده اند به کنیسا نروند و دز اجتماعات حضور نیابند.