رسما اعلام شد که نخستین محموله سامانه ضد هوایی اس – ۳۰۰ از روسیه به سوریه رسیده و نصب می شود

ارتش روسیه اعلام داشت که از این پس اجازه نخواهد داد به نیروهای روسی مستقر در سوریه آسیبی برسد و از این رو سامانه اس -۳۰۰ در آن کشور نصب می کند

مقامات نظامی روسیه اعلام داشتند که نخستین محموله های سامانه ضد هوایی اس – ۳۰۰ توسط هواپیماهای غول پیکر باری به سوریه رسیده و بزودی در سراسر آن کشور نصب خواهد شد. اسرائیل این اقدام را با نگرانی دنبال می کند ولی آگاهان نظامی می گویند که راهکارهای نظامی برای رویارویی با آن وجود دارد.

تصمیم روسیه برای فرستادن سامانه های ضد هوایی به سوریه پس از آن بود که در جریان عملیات نیروی هوایی اسرائیل علیه انبارهای موشک های نقطه زن حکومت ایران که قرار بود در اختیار حزب الله لبنان قرار گیرد، یک هواپیمای نظامی روسیه از نوع ایلیوشین – ۲۰ مورد اصابت یک موشک سوری قرار گرفت و همه پانزده نفر سرنشینان آن کشته شدند.

ارتش روسیه اعلام داشت که از این پس اجازه نخواهد داد به نیروهای روسی مستقر در سوریه آسیبی برسد و از این رو سامانه اس -۳۰۰ در آن کشور نصب می کند. ادعای روسیه آن است که این سامانه هواپیماهای نظامی روسیه را از جنگنده های اسرائیل تشخیص می دهد و موجب حفظ امنیت هوایی ارتش روسیه در سوریه می شود.

ولی نیروی هوایی اسرائیل می گوید که نصب این سامانه یک خطر جدی برای ادامه فعالیت هوایی اسرائیل در خاک سوریه محسوب می شود – گرچه، آگاهان نظامی می گویند که ارتش اسرائیل از سال های پیش راهکارهایی را برای رویاروئی با این سامانه یافته است. اقدام ارتش اسرائیل از ده سال پیش بود که رژیم خرید خرید چندین فروند از این سامانه را به روسیه سفارش داد.

در آن هنگام ارتش اسرائیل مصمم بود که اگر تلاش جهانی برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران به نتیجه نرسد، اسرائیل خود برای انهدام تاسیسات اتمی رژیم، به یک حمله گسترده دست بزند – که وجود سامانه های اس – ۳۰۰ ممکن بود یک مشکل جدی به وجود آورد.

مقامات اطلاعاتی روسیه می گویند که قرار است چهار فروند از این سامانه ضد هوایی، در چهار گوشه سوریه نصب شود.

اسرائیل بسیار کنجکاو است بداند که این سامانه ها پس از نصب، توسط چه افرادی به کار خواهد افتاد. فرض در آن است که دست کم در مراحل نخستین، خود افسران روسی این سامانه را به کار خواهند انداخت و در آن هنگام ممکن است یک درگیری مستقیم نظامی بین جنگنده های اسرائیلی و نیروهای روسی مستقر در سوریه به وقوع بپیوندد – امری که هیچ یک از دو کشور مایل به پیش آمدن آن نیست.