رسما در شب های قدر نیز حرم امام رضا در مشهد همچنان به روی نمازگزاران بسته خواهد ماند

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد داد که با تایید ستاد مبارزه با کورونا حرم امام رضا در مشهد، در جریان شب‌های قدر همچنان بسته خواهد ماند و بازگشایی نخواهد شد. این تصمیم در حالی گرفته شده، که برخی محافل دینی همچنان فشار می آوردند که حداقل در شب های نیایش قدر، حرم باز شود و نمازگزاران بتوانند در آن جا گرد آیند.

مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت حرم گفت: تصمیم نهایی با ستاد است اما آستان قدس رضوی آمادگی خود را برای بازگشایی حرم مطهر را اعلام کرده است.

خاکسار قهرودی افزود:  یکی از دغدغه‌های اصلی آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه فراهم آمدن هر چه زودتر شرایط زیارت برای عموم مردم است و آستان قدس رضوی با همکاری سایر آستان‌های مقدس دستور العمل‌ بهداشتی بازگشایی حرم‌های مطهر را تهیه و تدوین کرده است، این دستورالعمل با هدف ایجاد محیطی ایمن به منظور پیشگیری از سرایت ویروس کرونا بر پایه اصل فاصله گذاری اجتماعی و آموزش زائران و اجرای موازین بهداشتی و ضدعفونی مکان‌های فیزیکی مورد استفاده در آستان‎های مقدس تنظیم شده است.

همچنین شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ایران  خبر داد:  بر اساس اعلام  این شورا، ‌مراسم نماز جمعه در برخی از شهرهای سفید این کشور طبق اعلام ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ‌از این هفته آغاز می‌شود‌.

گفتنی است در ادامه همکاری و هماهنگی با ستاد ملی مقابله با کرونا، مراسم نماز جمعه تا اطلاع ثانوی در مراکز استان‌ها اقامه نخواهد شد و در سایر شهرستان‌ها و مناطق، تابع تعیین و اعلام مصادیق جدید از مناطق سفید خواهد بود.

برگزاری نماز جمعه در شماری از  استان های جنوبی ،فارس ،کرمانشاه، کیش، البرز ، خراسان رضوی، قزوین،  ایلام ، لرستان و چهارمحال بختیاری و هرمزگان و بوشهر عنوان شده است.

امام جمعه اصفهان نیز اعلام کرده که  به خاطر کرونا نباید شب قدر را تعطیل کرد

یوسف طباطبایی‌نژاد، افزود:  این مراسم را می‌توان «در برخی از مکان‌های بزرگ و روباز با رعایت فاصله و دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار کرد».

این روحانی همچنین گفته که  برگزاری مراسم روز قدس با حضور گروه‌های موتورسوار و دوچرخه‌سوار در یکی از خیابان‌ها و میدا‌ن‌های کم تردد، بار مثبتی خواهد داشت.

شمار زیادی از روحانیون نیز در دو هفته اخیر خواستار بازگشایی اماکن مذهبی شده‌اند.