رسما: مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه هفتاد درصد سقوط کرد. علت؟ تحریم آمریکایی و کورونا

طبق تازه ترین بررسی های  اتاق بازرگانی تهران، ارزش تجارت مشترک ایران و ترکیه در سه ماهه نخست سال  میلادی کنونی، حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است. علت این امر را شیوع ویروس کورونا عنوان کرده اند، ولی آگاهان می گویند که بی تردید تحریم های اقتصادی آمریکا نیز در این سقوط سطح مبادلات بازرگانی موثر بوده است.

در شرایطی که ترکیه سال گذشته توانسته بود با افزایش جدی صادرات خود به ایران و واردات کالا از این کشور، نام خود را در میان اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران قرار دهد، اما از ابتدای سال جاری میلادی، تاکنون میزان تجارت مشترک میان دو کشور به شدت کاهش یافته است.

اتاق بازرگانی اعلام کرده که ایران و ترکیه در فصل نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۶۴۵ میلیون دلار تجارت کالایی صادرات و واردات داشته‌اند که نسبت به فصل نخست سال ۲۰۱۹ با کاهش ۷۰ درصدی مواجه شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات ایران به ترکیه در سال گذشته  به عدد ۲۶۸ میلیون دلار رسیده است. این عدد با رشدی محدود در نخستین فصل سال جاری میلادی در عدد ۲۷۰ میلیون دلار توقف کرده است.

اصلی‌ترین علت کاهش آمار صادراتی ایران به ترکیه، مربوط به محدودیت جدی صادرات محصولات نفتی به این کشور است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تراز تجاری ایران در رابطه با ترکیه در ابتدای سال گذشته میلادی  حدود یک میلیارد دلار مثبت بوده که این بخش قابل توجهی از این عدد به صادرات ۱.۲ میلیارد دلاری کالاهای نفتی ایران به ترکیه مربوط می‌شود. صادرات این کالاها در ابتدای سال جاری میلادی حدود ۹۹ درصد کاهش یافته و همین امر باعث شده تراز تجاری ایران در رابطه با ترکیه منفی شود.

با این وجود تراز تجاری ایران در تجارت با ترکیه بهبود یافته و از منفی ۲۵۰ میلیون دلار در ابتدای سال ۲۰۱۹ به منفی ۱۱۷ میلیون دلار در سال جاری رسیده است.

در پایان این گزارش آمده است پس از همه گیری  کورونا، ابتدا در ایران و سپس در ترکیه، مرزهای زمینی دو کشور برای مدت طولانی مسدود شده و تردد در آنها با محدودیت‌های جدی انجام شده و همین امر به تشدید آمار کاهشی تجارت مشترک دامن زده است.