رسمی: امارات عربی متحده، با اسرائیل روابط عادی سیاسی برقرار می‌کند؛ ارزیابی: یک شکست دیگر برای رژیم اسلامی ایران

اقدام غیرمنتظره امارات عربی متحده در اعلام عادی سازی روابط با اسرائیل، که در واقع شناسایی رسمی این کشور می باشد، گام دیگری در راه نزدیک شدن امیرنشین های حوزه خلیج فارس به اسرائیل است که انتظار می رود در هفته ها و ماه های آینده، برخی دیگر از امیرنشین ها را نیز به دنبال خود بکشاند.

امارات عربی سومین کشور عرب پس از مصر و اردن می باشد که دست دوستی اسرائیل را می فشارد و با این کشور روابط کامل دیپلماتیک برقرار می کند.

به دنبال این اقدام، انتظار می رود که پروازهای عادی بین اسرائیل و امارات نیز در آینده نزدیک برقرار شود.

اقدام امارات عربی متحده در ایامی اعلام می شود که ایالات متحده به تلاش خود برای جلوگیری از قطع تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران ادامه می دهد.

در حالی که شورای همکاری امیرنشین ها بیانیه ای در تایید اقدامات ایالات متحده و نگرانی از پایان تحریم ها انتشار داده، امیرنشین قطر اعلام کرده که به دوستی و همکاری با رژیم ایران ادامه می دهد و از این بیانیه ابراز برائت می کند.

در اورشلیم اعلام شد که نمایندگان اسرائیل و امارات عربی متحده در هفته های آینده دیدار می کنند تا قراردادهای همکاری و دوستی بین دو کشور را به امضا برسانند.

مقامات دولتی در اورشلیم، این تصمیم امارات را یک اقدام تاریخی خواندند. پرزیدنت ترامپ نیز از این خبر ابراز خرسندی بسیار کرد و گفت که دو کشور دوست ایالات متحده به توافق و همکاری می رسند و این امر خبر بسیار خوشی است.

مقامات دولت نتانیاهو که نخواستند نامشان برده شود، به خبرنگاران گفتند که برنامه الحاق بخشی از کرانه منتفی نشده، ولی به درخواست پرزیدنت ترامپ، برای مدتی متوقف نگه داشته شده است.

آنها گفتند که اعلام الحاق به تعویق می افتد، تا پیش از آن، توافق صلح و عادی سازی روابط با امارات جنبه نهایی به خود بگیرد.

گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل و رهبر شماره دو حزب آبی و سفید به خبرنگاران گفت که با یک رویداد تاریخی روبرو هستیم و انتظار می رود کشورهای بیشتری از میان امیرنشین ها به گام های مشابهی دست بزنند.

مصر نخستین کشور عربی بود که تقریبا همزمان با بروی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران، اسرائیل را به رسمیت شناخت و با این کشور پیمان صلح امضا کرد که با گذشت چهل سال، همچنان پایدار و مستحکم است.

کشور دوم، اردن بود که چند سال بعد دست دوستی اسرائیل را فشرد و پیمان صلح را امضا کرد و اکنون امارات عربی متحده به سومین کشور عربی مبدل می شود که با اسرائیل روابط رسمی برقرار می سازد.

سلطان نشین عمان نیز یکی دیگر از امیرنشین ها می باشد که با اسرائیل همکاری های علنی و دوستانه دارد و حتی سلطان قابوس پادشاه عمان، سال گذشته نخست وزیر اسرائیل و همسرش را به کاخ خود در مسقط دعوت کرد و به گرمی مورد پذیرایی قرار داد.

تحلیلگر رادیو اسرائیل می گوید که این رویداد یک شکست دردناک دیگر برای حکومت اسلامی ایران است که با رفتارهای جنگی و تحریک آمیز خود، امیرنشین ها را به دامان اسرائیل انداخت.

تصمیم امارات، یک پیروزی دیگر برای اسرائیل محسوب می شود که همیشه برای برقراری دوستی با کشورهای عرب به تلاش ادامه داده است.

ولی این رویداد را باید یک پیروزی شخصی برای بنیامین نتانیاهو نیز به حساب آورد که با بحران شدید سیاسی در داخل کشور روبرو می باشد.