رسمی: پیمان دوستی و همکاری امارات عربی متحده با اسرائیل، هفته آینده، در کاخ سفید، با حضور پرزیدنت ترامپ

پیمان عادی سازی روابط بین امارات عربی متحده و اسرائیل، هفته آینده در مراسم رسمی در کاخ سفید و با حضور پرزیدنت ترامپ و رهبران دو کشور امضا خواهد شد.

در این مراسم که شش روز دیگر برگزار خواهد گردید، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات عربی متحده به امضا خواهد رسید. عبدالله برادر ولیعهد امارات است که گفته می شود به زودی از اسرائیل دیدن خواهد کرد.

امضای این پیمان، سرآغاز روابط دوستانه و همکاری های متقابل بین دو کشور خواهد بود. همگان امیدوارند که این رویداد سرآغاز همکاری های مشابه بین اسرائیل و امیر نشین های عرب حوزه خلیج فارس باشد.

اسرائیل و امارات یک ماه پیش قصد خود را برای برقراری همکاری و عادی سازی روابط کمتر از دو هفته پیش علنی ساختند . ماه گذشته  نتانیاهو اعلام کرد در گفتگویی که یک هفته پیش از آن با پرزیدنت ترامپ داشته، پایه های این همکاری نهاده شده است.

هیات بلندپایه اسرائیل ده روز پیش با پرواز مستقیم از تل آویو به ابوظبی، گفتگوهای مقدماتی را با مقامات آن کشور انجام داد و پس از آن شایع شد که ولیعهد امارات ممکن است رسما از اسرائیل دیدن کند.

هواپیمای اسرائیلی العال در حال فرود آمدن در فرودگاه بین اللمی ابوظبی پایتخت امارات عربی متحده

ریاست هیات اسرائیلی را دبیر شورای عالی امنیت ملی به عهده داشت.

در واکنش به اطلاعیه ای که از جانب کاخ سفید، در مورد مراسم شش روز دیگر انتشار یافت، نخست وزیر اسرائیل گفت: «افتخار بسیار دارم که در مراسم امضای پیمان عادی سازی روابط با امارات، در کاخ سفید حضور خواهم یافت. آشتی و همکاری بین اسرائیل و امارات، می تواند آغازگر دوستی ها و همکاری های بیشتری باشد».

نتانیاهو در حساب کاربری دفتر نخست وزیری در توییتر نوشت: «مفتخرم اعلام کنم که هفته آینده به دعوت پرزیدنت ترامپ به واشنگتن سفر می کنم تا در آئین تاریخی که در کاخ سفید برای امضای پیمان صلح اسرائیل و امارات عربی متحده برگزار می شود شرکت جویم»

در مورد دیدار ولیعهد امارات از اسرائیل، برخی منابع خبری می گویند که این سفر حدود یک هفته پس از امضای پیمان دوستی بین دو کشور انجام خواهد گرفت و یک هیات سیاسی د دیپلماتیک بزرگ اماراتی، او را همراهی خواهد کرد.

ارزیابی شده که بحرین دومین امیرنشین عرب در حوزه خلیج فارس خواهد بود که با اسرائیل روابط عادی برقرار خواهد ساخت. در حال حاضر یک رشته همکاری های غیر رسمی بین دو کشور برقرار است که جزئیات آن هنوز فاش نشده است.