رشته تحریم های جدید آمریکا علیه رژیم ایران، نشان از قاطعیت در مبارزه دارد

تحریم های جدیدی که ایالات متحده علیه حکومت اسلامی ایران برقرار کرد، نشان دیگری از قاطعیت دولت پرزیدنت ترامپ در برابر حکومت اسلامی ایران محسوب می شود. این بار شرکت های هواپیمایی حکومت ایران است که مورد تحریم قرار گرفته است، ولی در عین حال مایک پمپئو تاکید کرد که تغییر رژیم در ایران در دستور کار دولت آمریکا قرار ندارد.

کارشناس رادیو پیام اسرائیل پیشتر نوشته بود که پمپئو در سخنرانی این هفته خود قاطعانه از حقوق ملت ایران دفاع کرد، ولی این پشتیبانی او در حدی نبود که مردم را به خیزش فراخواند و قصد تغییر رژیم از آن احساس شود.

سخنان پمپئو را می شد چنین ارزیابی کرد که اگر حکومت ایران از رفتارهای تجاوزکارانه خود دست بردارد و خواست های بین المللی را بپذیرد و شرائط چهارگانه پرزیدنت ترامپ را عملی سازد، دولت واشنگتن کاری به بافت سیاسی داخلی رژیم ندارد.

وزیر خارجه جدید ایالات متحده در بخش پرسش و پاسخ پس از سخنرانی نیز گفته بود که تغییر رژیم در ایران به خواست ملت بستگی دارد، که اگر به پا خیزد، مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

ولی برخی مفسران سیاسی نقشه راه جدید پمپئو را چنین ارزیابی کردند که اجرای آن، در نهایت امر خیزش مردم ایران را به دنبال خواهد داشت، زیرا وقتی اوضاع اقتصادی حکومت به درجه ای سقوط کند که کمک به سازمان های ترور و دخالت در جنگ های استعمارگرانه و برنامه های اتمی و موشکی رژیم متوقف گردد. در چنین شرائطی به معیشت مردم نیز آسیب جدی وارد خواهد آمد و آنان را به خیزش تشویق خواهد کرد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز گذشته (پنجشنبه) تحریم های جدیدی را علیه رژیم ایران اعلام کرد که این بار چهارشرکت هواپیمایی و چند فرد و شرکت ترک وابسته به حکومت ایران را شامل می شود.

ایالات متحده بر این باور است که هواپیماهای مسافری و غیرنظامی ایران نیز برای مقاصد نظامی و جا به جا کردن جنگ افزار به کار می رود.

وزیر خارجه جدید ایالات متحده گفته بود که اگر رژیم ایران به سرکشی ادامه دهد، شدیدترین تحریم های تاریخ جهان در انتظارش خواهد بود.

تحریم های اعلام شده توسط ایالات متحده، چهار شرکت ماهان ایر، پویا ایر، خطوط هوایی کاسپین و معراج ایر را شامل می شود و همچنین دو ایرانی با نام های ایرج رونقی و تورج زنگنه شامل تحریم شده اند.

اعلام تحریم آمریکا، به ادامه کار این شرکت ها و افراد زیان سنگینی وارد می آورد. زیرا از این پس هر فرودگاهی که به هواپیماهای این شرکت ها اجازه فرود و یا ارائه خدمات دهد، مورد تحریم آمریکا قرار خواهد گرفت.

با برقراری این تحریم های جدید، حلقه مجازات های اقتصادی ایالات متحده علیه حکومت ایران، هرچه بیشتر تنگ می شود، تا حدی که بتواند منابع درآمد رژیم را به کلی بخشکاند و یا آن را به حداقل کاهش دهد.

مایک پمپئو که در یک نشست پرسش و پاسخ در سنا شرکت کرده بود، در توضیح سخنان خود در مورد سیاست جدید ایالات متحده در برابر رژیم ایران تاکید کرد که این سیاست، براندازی رژیم را شامل نمی گردد. یکی از سناتورها پرسید که آیا سیاست جدید، تغییر رژیم را نیز در بر می گیرد، و پمپئو بلافاصه پاسخ رد داد.

یک دیدگاه

 1. آمریکا از ساده لوحی ایرانیان استفاده کرد و در ۴۰ سال پیش پایه حکومت اسلامی را در ایران کاشت و حکومت پهلوی را در ایران در هم پاشید.
  اگر نسل جدید مثل نسل قدیم عمل کند که وضعیت همینطور میماند و مردم ما به جای پیشرفت به جلو در جا زده و از نسل به نسل فقط دنبال عوض کردن حکومت خواهد رفت.
  ولی اگر درایت و هوشمندی باشد در ایران هیچ وقت تغییر رژیم لازم نیست، به سادگی میشود این رژیم را به دولت خدمتگزار تبدیل کرد. و آنوقت دیگر با مشکلات کنونی برخوردی نخواهیم داشت.
  اولین راهکار::::
  مردم نباید در ایران آن کالا یا ارز خارجی را که اصلاً لازم ندارن بخرند و انبار کنند، به امید این که گران شود و آنها پولدار شوند، زیرا این کار لطمه زدن مستقیم به پول ملی خود میباشد، و بلافاصله موجبات گرانی را برای خودتان ایجاد میکنید.
  فقط چیزهایی که روزمره نیاز دارید بخرید و هیچوقت انبار نکنید.
  خواهید دید که قیمت‌ها بلافاصله بسیار پایین می‌آید و تثبیت میشود، و دولت و رژیم میشود نوکر مردم.
  پس مردم باید بپذیرند که ٪۹۰ مشکلات خود هستید نه دولت‌ها.

Comments are closed.