رفت و آمد به سه استان ایران ممنوع شد و در مورد چهارده استان دیگر محدود گردید. ایران: یک قرنطینه بزرگ

با شدت گیری شیوع ویروس کورونا در سراسر ایران، یک رشته محدودیت های آمد و شد برقرار گردیده که در واقع ایران را به صورت یک قرنطینه بزرگ در آورده است. وزارت بهداشت اعلام کرد که آمد و شد به سه استان شمالی بکلی ممنوع گردیده ، و در مورد چهارده استان دیگر نیز محدود شده است. این اقدام، در واقع بخش های بزرگی از خاک ایران را به یک قرنطینه بزرگ مبدل می سازد.

در شبکه های اجتماعی نوشته شده که بارها به مقام‌های مسئول سه هفته قبل و پس از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در قم هشدار داده شد و اعلام کردند که قم باید  قرنطینه شود اما آخوند طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و علی خامنه ای به شدت مخالفت کردند، اکنون ورودی‌های سه استان گیلان، مازندران و گلستان بسته شده و کنترل و اعمال محدودیت‌ در ورود خودرو و مسافر در ۱۴ استان شامل قزوین، خراسان‌رضوی، اصفهان، مرکزی، گلستان، قزوین، کرمان، ایلام، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، کردستان، کرمانشاه و زنجان آغاز شده است.

وزارت کشور حکومت نیز اعلام کرده که به  فرمانداران دستور داده شده که از ورود ماشین های غیر پلاک استانی به هر شهر باید جلوگیری شود.

همچنین در این باره گفته شده که  «تمامی کلوپ‌ها و سالن‌های ورزشی، استخرها، آرایشگاه‌ها، مهد کودک‌ها، در سطح شهر  تعطیل و تجمع بیش از ۱۰ نفر در هر نقطه شهر ممنوع است».

در شبکه های اجتماعی تصاویر و فیلم های متعددی از دفن شبانه و وضعیت نامطلوب بیماران کورونایی و بیمارستان ها انتشار یافته که نشان می دهد حکومت واقعیت را درباره این بیماری به مردم نمی گوید.

انتشار آمار بالای مبتلایان کورونا در استان گیلان موجب نگرانی مردم شده، وزارت بهداشت اعلام کرد: برای جلوگیری از انتشار آن به سایر نقاط استان  سپاه پاسداران و ارتش برای کمک به مردم بیمارستان صحرایی در لاکان رشت احداث کرده اند.

در شبکه های اجتماعی امده است که در استان گیلان مواد ضدعفونی و دستکش و ماسک و همچنین مراکز درمانی مناسب مقابله با این بیماری را ندارد. محمد حسین قربانی نماینده وزیر بهداشت در رشت گفت:  استان گیلان در هفته گذشته پیک شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است. وضعیت بحرانی است بیشتر از آنچه که تصور می کنید این استان نیاز ضروری به کادر درمانی و پرستاران بیشتری دارد.

وی گفت:  تنها راه قطع زنجیره ویروس کرونا و کنترل آن، ماندن مردم در منازل خود است و اگر مردم به این امر توجه نکنند شاید مجبور شویم با قوه قهریه مردم را در منازل قرنطینه کنیم.

گفتنی است  تاکنون دست‌کم سه پرستار واحدهای درمانی استان گیلان بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند. شیوع کرونا در این استان به انداز‌ه‌ای است که بعضی خانواده‌ها طی مدتی کوتاه چند عضو خود را از دست داده‌اند.

عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس هم از «درماندگی» مردم ‎رشت خبر داده و آن را گواه ناکارآمدی‌های صورت‌گرفته در این اطلاع‌رسانی و هشدار به‌موقع ‎کرونا دانست.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس، نیز اعلام کرده بود از قبرستان‌ها آمار “خیلی وحشتناکی” درباره شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران در اختیار دارد.