رفیق دوست: اگر یک سپاهی رئیس‌جمهوری ایران شود، یک ساله مشکلات کشور حل می شود.

پس از اعلام مخالفت مجلس با ممنوعیت نامزدی نظامیان در انتخابات ،محسن رفیق دوست، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران با دفاع از انتخابات یکی از سپاهیان به عنوان رئیس‌جمهور ی گفته است اگر یک سپاهی رئیس‌جمهوری ایران شود، «یک ساله مشکلات کشور حل می شود».

او در ادامه  تاکید کرده است که اگر یک “فرد نظامی” کاندیدا و انتخاب شود، با رهبر جمهوری اسلامی “زاویه نخواهد داشت” و دستورات اجرا می شود.

در ماه‌های اخیر اخبار و گمانه‌زنی مربوط به کاندیداتوری نظامیان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

حسین دهقان، مشاور نظامی خامنه ای  که از فرماندهان سابق سپاه است، به طور رسمی اعلام کرده است که در انتخابات سال آینده کاندیدا می‌شود.

علاوه بر این، در رسانه‌ها نام چهره‌هایی چون محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، پرویز فتاح، مهرداد بذرپاش، محسن رضایی و سعید محمد که همگی دارای سوابق نظامی و سپاهی هستند نیز در فهرست نامزدهای انتخابات به چشم می‌خورد.

مجلس حکومت نیز،  با پیشنهاد یک نماینده مبنی بر ممنوعیت ثبت نام نظامیان در انتخابات مخالفت کردند.

محمدباقر قالیباف، نیز در مخالفت با این پیشنهاد گفت:  اعضای نیروهای مسلح ایران می‌توانند پس از استعفا از منصب نظامی خود در انتخابات شرکت کنند.

او همچنین احتمال سوء استفاده نظامیان از امکانات کشور را رد کرد و گفت: «کشور ضوابط و مقررات دارد».

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز در اولین واکنش به حضور نظامیان در انتخابات گفت حضور در انتخابات “حق”افراد نظامی است و درجه نظامی این افراد در روند بررسی صلاحیت آنها تاثیری نخواهد داشت.

او در عین حال تاکید کرد که طبق مقررات، افرادی نظامی که قصد کاندیداتوری در انتخابات دارند، باید با نهاد مربوط به خود قطع ارتباط کنند.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که روح الله خمینی پیشتر گفته بود : من عرض می کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه، آن ارتش را خواند، در حزب وارد نشوید، اصلا تکلیف الهی– شرعی همه شما این است

او در ادامه افزوده بود: همه دنیا که دنبال این هستند که ارتششان از امور سیاسی کنار باشد آنها یک چیزی می فهمند که می گویند این را؛ ما که می خواهیم که سپاه و ارتش جندالله باشند و دسته بندی نداشته باشند و جهات سیاسی را کنار بگذارند

برای سپاهی ها جایز نیست که وارد بشوند به دسته بندی و آن طرفدار آن یکی، آن یکی طرفدار آن یکی، به شما چه ربط دارد که در مجلس چه می گذرد؟

باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود،که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می رود، همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند. (صحیفه خمینی ، جلد ۱۸، ص ۴۵)