رقابت انتخابات ریاست جمهوری در حکومت ایران آغاز شده است: دیدار ابراهیم رئیسی از مرز ایران و افغانستان

رقابت های انتخاباتی برای جانشینی حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری، عملا در حکومت اسلامی ایران آغاز شده و در حال حاضر دو رقیب اصلی آن باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی هستند که هر دو از تندروترین شخصیت های جناح انحصارطلب حکومت محسوب می شود و سابقه خدمت در سپاه پاسداران دارد و عضو فعال آن جناح محسوب می گردد.

پس از آن که قالیباف سفرهای استانی خود را به هدف تبلیغات غیرمستقیم انتخاباتی آغاز کرده، آخوند ابراهیم رئیس سرپرست قوه قضائیه نیز رهسپار مرزهای شرقی ایران شد و خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نوشت که رئیسی از “از بیخ گوش آمریکایی ها خیر برداشته است”. اشاره این رسانه به حضور نظامی ایالات متحده در کشور افغانستان است که نیروهای آمریکایی در آنجا حضور دارند تا نگذارند گروه متعصب اسلامی طالبان بر آن سرزمین مسلط گردد.

خبرگزاری تسنیم، در گزارش خود پرسید: «چرا رئیس قوه قضائیه به نقطه صفر مرزی در شرق ایران رفت» و خود در پاسخ نوشت: «هدف گشایش یک بازارچه مرزی بود که ارزش تاریخی دارد». ولی در این دیدار شماری از فرماندهان سپاه پاسداران نیز او را همراهی می کردند.

رئیسی قصد دارد به این سفرهای تبلیغاتی ادامه دهد و از استان های دیگر نیز دیدن کند.

حدود هشت ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و حسن روحانی با به پایان رساندن دور دوم، دیگر نمی تواند در این انتخابات شرکت کند.

اکثر تحلیلگران امور ایران ارزیابی می کند که کرسی ریاست جمهوری، این بار به تسلط یکی از افراد ارشد سپاه پاسداران در خواهد آمد، تا این نیروی نظامی به طور کامل بر کشور و امور آن مسلط شود.

آنان می گویند که علی خامنه ای نیز از تسلط سپاه بر ریاست جمهوری خشنود خواهد شد، زیرا از دیدگاه او صحنه سیاسی حکومت یکدست خواهد شد و از این پس فردی مانند حسن روحانی جرات نخواهد کرد از مذاکره با آمریکا طرفداری کند و خلاف سیاست های اعلام شده از جانب رهبر را به میدان بیاورد.