رقابت شدید سپاه پاسداران و ارتش آمریکا برای دستیابی به قطعات پهپادی اطلاعاتی بسیار پیشرفته ای که ساقط شد

رقابت شدید سپاه پاسداران و ارتش آمریکا برای دستیابی به قطعات پهپادی اطلاعاتی بسیار پیشرفته ای که ساقط شد

پس از آن که ارتش ایالات متحده تائید کرد که یک هواپیمای اطلاعاتی بدون خلبان آن کشور بدنبال اصابت موشک ایرانی متلاشی گردیده و به عمق دریا فرو رفته، منابع خبری می گویند که رقابت شدید و شتابزده ای بین سپاه پاسداران و نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس جریان دارد که کدامیک خواهد توانست قطعات متلاشی شده را از آب بگیرد.

این پهپاد بزرگ از نوع MQ-4C بود که یکی از پیشرفته ترین پرنده های اطلاعاتی ارتش آمریکا محسوب می شود و دسترسی سپاه پاسداران به قطعات آن، ارزش اطلاعاتی و فنی زیادی دارد.

پرندۀ متلاشی شده، نوع دریایی پهپاد بسیار پیشرفته ای است که RQ-4  نام دارد و یک فروند آن را حکومت ایران چند سال پیش هدف قرار داده و فرود آورده بود و با استفاده از مهندسی معکوس، ادعا کرد که توانسته کپی آن را تولید کند.

سپاه پاسداران بامداد امروز (پنجشنبه) اعلام کرده بود که پهپاد اطلاعاتی آمریکا را سرنگون کرده است. ارتش آمریکا نخست این خبر را نادرست خواند ولی کوتاه مدتی پس از انجام بررسی های لازم آن را مورد تائید قرار داد. ولی در حالی که رژیم ایران ادعا می کند که این پهپاد در حریم هوایی آن کشور هدف قرار گرفته و سرنگون شده است، ارتش آمریکا می گوید که سپاه پاسداران، برخلاف همه موازین بین المللی، این پرنده نظامی را در فضای خارج از ایران هدف قرار داده است.

پهپاهدهای اطلاعاتی معمولا سرعت کمی دارند و آسیب رساندن به آن ها توسط موشک و یا توپ ضد هوایی کار دشواری نیست. پرنده متلاشی شده نیز یکی از بزرگترین انواع پهپادهای نظامی می باشد که آسیب رسانی به آن ساده تر به نظر می رسد

کارشناسان نظامی در اسرائیل می گویند که این حادثه، به ویژه اگر طبق ادعای آمریکائیان، در حریم خارج از ایران رخ داده باشد، ممکن است تب جنگی را به طور ناگهانی بالا برد و درگیری های بیشتری را به دنبال آورد که منطقه را به بروز جنگ نزدیک تر خواهد کرد.

به احتمال زیاد، این پهپاد بر فراز آب های تنگه هرمز هدف قرار گرفته که تعیین خط دقیق حریم هوایی ایران و فضای بین المللی بسیار دشوار است.

کارشناسان اسرائیلی می گویند پهپاد ساقط شده دارای وسائل الکترونی پیشرفته ای است که دسترسی حکومت ایران به تکنولوژی آن ممکن است یک زیان امنیتی برای ایالات متحده باشد. این پهپاد دارای حسگرهای راداری و همچنین حسگرهای اوپتیک می باشد که شب و روز می تواند اجسام و اماکن را تشخیص دهد و دوربین های آن می تواند از ارتفاع زیاد که به بیست کیلومتر می رسد نیز به عکسبرداری و مخابره اطلاعات بپردازد.

اگر حکومت ایران به تکنولوژی اینگونه حسگرها دسترسی یابد، زیان امنیتی بزرگی برای ارتش آمریکا به دنبال خواهد آورد.

سپاه پاسداران می گوید که هدف قرار دادن این پهپاد آمریکایی توسط سامانه ضد هوایی سوم خرداد روی داده که رژیم ایران آن را بکی از بهترین سامانه های ضد هواپیما در ردیف جنگ آفزارهای آمریکایی شبیه آن توصیف کرده است.

سپاهی حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که پهپاد آمریکایی در حالی که در آستانه ورود به حریم هوایی ایران و برفراز منطقه کوه مبارک در استان هرمزگان بود هدف قرار گرفت. از این اطلاعیه نمی توان دریافت که آیا به گفته سپاه پاسداران، قطعات متلاشی شده پهپاد در خاک ایران سقوط کرده و یا در آب های خلیج فارس فرو رفته است. آگاهان می گویند که احتمال زیاد می رود این پهپاد به داخل آب های دریا افتاده باشد.

خبرگزاری تسنیم که دیدگاه های سپاه پاسداران را بازتاب می دهد، در آخرین خبر خود نوشت که سقوط پهپاد آمریکایی در منطقه راس شیر سقوط کرده که متعلق به آب های ایران است.

 

 

 

8 دیدگاه‌

  1. ترامپ باید از نتانیاهو شیوه خرد کردن دندانهای جمهوری جعلی رو یاد بگیره.نتانیاهو چنان سپاه تروریستی رو در سوریه خوار و ذلیل کرده که جرات نمیکنه حتی حمله اسراییل رو تایید و یا تکذیب کنه و حتی یک بار یک موشک به سمت اسراییل شلیک کنه

  2. البته باید بگویم پهبادی که چند سال پیش ایران آن را گرفت و مهندسی معکوس کرد RQ-170 و RQ-9 بود که بسیار از RQ-4c که امروز مورد حمله قرار گرفته کوچکتر است . هواپیمای بدون سرنشین RQ-4 به علتی اندازه بزرگی که دارد ( طول ۱۴/۵۰ متر ارتفاع ۴/۶۳ متر وزن ۶۷۸۱ کیلوگرم ) نمیتوانند مانند RQ-170 و یا نوع کوچکتر همین پهباد که RQ-9 شکارش کرد زیرا بخاطر بزرگ بودن پهباد نیاز به باند فرودگاه برای نشاندن این پهباد است . ( دقیقأ هم اندازه میگ ۱۹ است و اندازه بالهایش از F16 ویپر بیشتر است ) ولی دقیقأ به علت سرعت پایینی که این پهباد دارد ( بیشترین سرعت ۶۴۰ کیلومتر یعنی زیر صوت است ) به راحتی با پدافند هوایی قابل رهگیری و انهدام است . به عقیده من مسئولان نظامی آمریکا هنوز متوجه میزان خطرات رژیم نشده اند و نمیدانند که پشت تمامی این به اصطلاح پیشرفتهای نظامی ایران روسیه و چین و کره شمالی ایستاده‌اند همان شکل که همه میدانند ایران حتی نمیتواند یک جنگنده بسازد پس چگونه توانسته پهباد رادار گریز RQ-170 را با مهندسی معکوس بسازد . من اطمینان دارم پشت این رهگیری و کشف پهباد آمریکایی روسها قرار دارند .

  3. با سپاس اولا زدن ان با توجه به ارتفاع پروازی بالا چندان ساده نیست هرچن سرعت ان زیاد نباشد ضمن اینکه با داشتن چهر اپراتور زمینی وسنسورهای دقیق قدرن مانور خوب را به خصایص ان اضافه کنیم دوست گرامی هیچ کشوری لبه تکنولوژی خود را در اختیار دیگران قرار نمی دهد نه چین نه روسیه من حتی اخبار موثقی از دوستان ساکن ایران دارم که ایران زیر دریایی هایی با قابلیت رسیدن به سواحل امریکا وپیمایش اقیانوسی در اختیار دارد حامل موشکهای بالستیک کلاس قیام که عدم وجود بالا در این موشک هم به خاطر پرتاب از سیلوی زیر دریایی است با داشتن این قابلیت دیگر ایران نیاز به موشک قاره پیما ندارد تا در طول مسافت امکان ره گیری وانهدام داشته باشد ومشکل گذر از اسمان کشورهابلکه براحتی از کوتاه ترین فاصله وبا رعایت اصل غافل گیری هر نقطه ای را در کوتاه ترین زمان هدف قرار میدهد نود درصد سطح زمین اقیانوس است وپهنه وسیعی برای اختفا بر اساس دکترین جنگ نامتقارن در اختیار ایران قرار می گیرد به نقلی تونلهای در یایی موتور واتر جت فوق العاده کم مصرف با توانایی حمل عمودی چندین پهن باد تحت عنوان پرو’ه زوبین که حتی نه روسیه ونه چین وکره با چنین قابلیتی در اختیار ندارند زیر دریایی های دوبرد روسی چینی هسته ای وکره ای دیزلی با برد محدود است تجهیز ان به اشکوال وسان برن وحمل انواع مینهای در یایی وموشک بالستیک قیام به تعداد محدود از ان سلاح مخوفی ساخته مهمترین نکته مخفی ماندن از دیدها است

  4. هم آمریکا هم ایران با ملت ایران و دنیا بازی می کنند که قهرمان آن تنها سرمایه دارهاو آقازاده ها هستند

Comments are closed.