رهبران اسرائیل از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای تحریم دیوان بین المللی کیفری، ابراز خرسندی کردند

نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل از تصمیم پرزیدنت ترامپ در مورد تحریم دیوان بین المللی کیفری که مقر آن در لاهه است استقبال کردند و این دیوان را یک نهاد فاسد خواندند که چشمان خود را به روی واقعیت ها می بندد و با رفتارهایش موجب افزایش تروریسم و بالا رفتن شمار عملیات تروریستی می شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده پس از آن تصمیم به این تحریم گرفت که دیوان بین المللی کیفری قصد دارد آن چه را که “جنایات سربازان آمریکایی در افغانستان” توصیف کرده مورد بررسی قرار دهد. این سربازان برای مبارزه با تروریسم داعش و طالبان به افغانستان رفته اند تا از ادامه کشتار مردم آن کشور به دست چریک های این گروه ها جلوگیری کنند. ولی عواملی در این نهاد بین المللی با نادیده گرفتن علت حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، می کوشند سربازان آمریکایی را به جنایات جنگی متهم سازند.

همین شیوه تبعیض کارانه از جانب دیوان بین المللی در مورد اسرائیل نیز وجود دارد و این نهاد بارها اسرائیل را مورد پیگرد قرار داده، ولی در برابر جنایات تروریستی فلسطینی ها علیه اسرائیل اقدامی به عمل نیاورده است.

بنیامین نتانیاهو در واکنش شب گذشته خود نسبت به اقدام ایالات متحده در تحریم این نهاد، دیوان بین المللی کیفری را یک سازمان فاسد نامید که نتیجه عملیات آن منحصرا به سود تروریست ها و موجب تشویق آنان می شود.

اسرائیل از سال ها پیش این نهاد را تحریم کرده، زیرا رفتار آن نشان داده که قصد آسیب رسانی به اسرائیل را دارد و می خواهد سرباز اسرائیلی را از دفاع در برابر ترور فلسطینی باز دارد.

در آخرین اقدام این نهاد، به دادستان اختیارات داده شده که علیه اسرائیل، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی علیه حماس و سازمان های تروریستی دیگر فلسطینی به تحقیقات بپردازد. اسرائیل از همکاری با این نهاد خودداری ورزیده زیرا تهدیدهای گروه های ترور فلسطینی برای نابودی اسرائیل و عملیات جنایتکارانه آن ها در آسیب رسانی به مردم اسرائیل را نادیده می گیرد.

آگاهان می گویند که این نهاد، تنها به پیگرد کشورهای آزاد و دموکرات مانند اسرائیل و ایالات متحده می پردازد و در برابر جنایاتی که حکومت های سرکوبگر و از جمله روسیه و چین و حکومت بشار اسد در سوریه و رژیم اسلامی در ایران مرتکب  می شوند، سکوت می کند.

وزیر خارجه اسرائیل، گبی اشکنازی نیز تصمیم پرزیدنت ترامپ را برای تحریم دیوان بین المللی کیفری اقدامی به جا دانست و ابراز تاسف کرد از این که چنین نهادی، عملا موجب تشویق ترور و جنایت می شود.

مقامات ارشد سازمان ملل از تصمیم ایالات متحده ابراز تاسف کرده، و گفته اند که دیوان بین المللی کیفری، تا کنون در جلوگیری از جنایات بین المللی نقش ارزنده ای داشته است.

گزارش تلویزیون ایران اینترنشنال؛ واکنش‌های مثبت در اسرائیل نسبت به تحریم دیوان بین‌المللی کیفری لاهه توسط پرزیدنت ترامپ:

یک دیدگاه

  1. متاسفانه اکثریت جهان از نظر جمعیت حکومت های سرکوبگر دارند و بسیاری از سازمانها بین المللی نمی‌توانند عادل و بیطرف باشند

Comments are closed.