رهبران اسرائیل هشدار می دهند که علیرغم پیمان نظامی ایران و سوریه، اقدام برای اخراج سپاه قدس ادامه خواهد یافت

 

مقامات رسمی اسرائیل نسبت به امضای توافق نظامی بین حکومت اسلامی ایران و دولت سوریه  واکنش نشان دادند و اعلام داشتند که این قرارداد، در اراده کشور اسرائیل برای جلوگیری از استقرار نظامی رژیم ایران در سوریه خللی وارد نمی کند.

رهبران اسرائیل گفتند که برای جلوگیری از خطری که امنیت اسرائیل را به طور جدی مورد تهدید قرار خواهد داد، اقدامات اسرائیل در زمینه سیاسی و نظامی همچنان ادامه خواهد یافت.

مفهوم این سخنان آن است که اسرائیل، نه تنها از طریق تماس و فشار بر کشورهای دوست و مراجعه به نهادهای بین المللی خواهد کوشید از استقرار سپاه قدس در سوریه جلوگیری کند، بلکه حملات هوایی علیه مواضع استقرا نیروهای ایرانی نیز همچنان ادامه خواهد یافت.

اسرائیل در گذشته بیش از صد بار هدف های نظامی حکومت ایران در خاک سوریه را هدف حمله قرار داده و آن ها را ویران ساخته است.

گرچه متن توافق نظامی ایران و سوریه انتشار نیافته، ولی آگاهان سیاسی در اورشلیم می گویند که هدف آن است که رژیم ایران برای ادامه حضور در سوریه، مجوز رسمی داشته باشد تا روسیه یا ایالات متحده و به ویژه اسرائیل نتواند خواهان خروج آن شوند.

گیلعاد اِردان وزیر امنیت داخلی اسرائیل امروز (سه شنبه) دوباره در یک مصاحبه رسانه ای گفت که اگر بشار اسد بخواهد به رژیم ایران اجازه ادامه حضور دهد، اسرائیل علنا علیه حکومت کنونی در دمشق اقدام خواهد کرد.

مقامات اسرائیلی پیشتر گفته بودند که اسرائیل در امور داخلی سوریه دخالت نمی کند و حتی حاضر است با ادامه حکومت بشار اسد که دستهایش تا مِرفَق به خوان هموطنانش آغشته است کنار آید. ولی ادامه حضور رژیم ایران در سوریه خط قرمزی است که اسرائیل با آن کنار نخواهد آمد.

وزیر دفاع حکومت ایران، سرتیپ امیر حاتمی گفته است که رژیم به هیچ فشاری تسلیم نخواهد شد و آن که از سوریه باید برود ایالات متحده است و نه حکومت اسلامی ایران.

این سخنان در حالی بیان می شود که جنگ در سوریه به مراحل پایانی خود نزدیک می شود. اکنون تنها ، ناحیه ادلب است که مخالفان رژیم و گروه هایی از داعش در آن جا مستقر هستند و دنیا بیم دارد که اگر حمله نیروهای سوریه و همدستان آن آغاز شود، جوی خون به راه خواهد افتاد.

رژیم ایران ادعا کرده که حاضر است به بازسازی سوریه کمک برساند و بعید نیست که در آن پوشش بخواهد ادامه حضور نیروهای خود را موجه جلوه دهد و ادعا کند که افراد اعزامی به سوریه، سرباز یا سپاهی نیستند، بلکه ماموران بازسازی می شند. حتی امروز نیز رژیم ایران ادعا می کند که در سوریه نیروی مسلح ندارد، بلکه افرادی را به عنوان مستشار نظامی به آن کشور فرستاده است.

برخی تحلیلگران اسرائیلی می گویند که ممکن است حکومت ایران در یک ترفند دیگر به هدف خنثی کردن تلاش اسرائیل برای اخراج سپاهیان قدس از سوریه، به تاکتیک جدیدی دست بزند و آن انتقال مقادیر زیادی جنگ افزارهای سنگین و شبکه های ضد هوایی پیشرفته به سوریه و استقرار آن ها در آن کشور باشد. در چنین صورتی، حکومت ایران می تواند در کوتاه ترین مدت، جنگجویان خود را نیز به سوریه بفرستد تا این جنگ افزارها را علیه اسرائیل به کار اندازند.

کارشناسان اسرائیلی ارزیابی می کنند که یکی دیگر از اقدامات احتمالی رژیم ایران برای لاپوشانی فعالیت های تعرضی خود علیه اسرائیل از خاک سوریه، تقویت شبکه گردآوری اظلاعات نظامی علیه اسرائیل، در داخل سوریه خواهد بود.

به گفته کارشناسان، رژیم ایران می تواند مقادیر بسیار زیادی موشکک های پیشرفته و نیرومند در سوریه مستقر کند و توسط تعداد کمی سرباز آن را به سوی خاک اسرائیل نشانه رود.

در همان حالی که ارتش سوریه خود را برای حمله نهایی به ادلب آماده می سازد، ارتش روسیه شماری از ناوگان جنگی خود را در آب های مدیترانه در نزدیکی سواحل سوریه مستقر ساخته  تا در صورت لزروم با حمله احتمالی ایالات متحده روزیارویی کند.

ایالات متحده به همه دست اندرکاران درجنگ سوریه هشدار داده که اگر به کاربرد سلاح های شیمیایی روی آورند، حمله آمریکا به آن ها حتمی خواهد بود.

ناو روسی در نزدیکی سواحل سوریه در آب های دریای مدیترانه

یک دیدگاه

  1. این احتمال که حکومت جمهوری اسلامی مقادیر بسیار زیادی جنگ افزارهای سنگین، شبکه های ضد هوایی و موشک های پیشرفته و نیرومند در سوریه مستقر کند، بیشتر از آنکه یک دام و ترفند بر علیه اسرائیل باشد یک دام برای خود حکومت ایران است؛ زیرا این جنگ افزارهای پرهزینه و استراتژیک از سیلوهای مخفی و انبارهای تسلیحاتی امن و پنهان ایران خارج شده و (با قدرت دفاعی بسیار ضعیفتر) در معرض دید و حملات ارتش اسرائیل قرار میگیرد.
    حملاتی که (بر خلاف حمله مستقیم به ایران) هیچ نیازی برای توجیه بین المللی ندارد و دنیا کاملا اقدام اسرائیل را در صورت انهدام این تسلیحات درک میکند.

Comments are closed.