رهبران اسرائیل و مصر یک دیدار محرمانه در قاهره داشتند و درباره فلسطینی ها رایزنی کردند

دیدار رسمی سال گذشته بین رهبران اسرائیل و مصر که در قاهره انجام گرفت

روزنامه های اسرائیلی امروز (سه شنبه) از قول منابع آگاه نوشتند که اخیرا دیدار محرمانه ای بین رهبران اسرائیل و مصر برگزار شده که در آن سرنوشت گروه تروریستی حماس و راهکارهایی که باید برای رهایی مردم غزه از محنت کنونی به اجرا گذاشته شود رایزنی کرده اند.

مقامات رسمی اسرائیل و مصر هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند، ولی در گزارش های پیشین تائید شده بود که مصر در تلاش برای مهار کردن گروه تروریستی حماس در غزه و همچین ایجاد آشتی بین حماس و حکومت خودگردان فلسطینی نقش فعالی ایفا می کند.

دولت مصر در برقراری محاصره زمینی و هوایی و دریایی علیه گروه حماس که قدرت را در غزه به دست دارد، با اسرائیل همکاری می کند. زیرا دولت قاهره نیز بر این باور است که حماس در واقع شاخه ای از جنبش مذهبی افراط گرای اِخوان المُسلمین در مصر می باشد و با گروه های ترور اسلامی در شبه جزیره سینا همکاری دارد.

شبکه تلویزیونی کانال ده اسرائیل خبر داد که دیدار محرمانه بین پرزیدنت عبدالفتاح السیسی و بنیامین نتانیاهو در بیس و دوم ماه مه، یعنی حدود ده هفته پیش برگزار شده و این دیدار در قاهره انجام گرفته است.

نتانیاهو در پرواز به قاهره شمار کوچکی از مشاوران را نیز با خود به همراه برده بود. نخست وزیر در پایان این دیدار به اورشلیم بازگشت. این سفر در مجموع بیش از چند ساعت به درازا نکشید.

هیچ یک از وزیران کابینه در جریان این دیدار محرمانه قرار نگرفته بود.

دولت مصر در تلاش برای برقراری آرامش در مرز اسرائیل با غزه و همچنین ایجاد آشتی بین حکومت خودگردان و حماس، نقش کلیدی ایفا می کند – گرچه هیچ یک از تلاش های مصر در این دو زمینه هنوز به نتیجه نرسیده است.

مصر که بزرگترین کشور عربی محسوب می شود و همیشه رهبری دنیای عرب را به دست داشته، نخستین کشور عربی بود که در راه امضای پیمان صلح با اسرائیل پیشگام شد و پس از چند سال، اردن نیز با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد.

یک دیدگاه

  1. مصر بزرگترین کشور عربی و اندونزی بزرگترین کشور اسلامی سرانجام در برابر ایران بزرگترین ولی فقیه جهان اظهار اقتدار خواهند کرد و فلسطین را از اقتدار سپاه قدس نجات خواهند داد

Comments are closed.