رهبران اورشلیم و مسکو تلفنی درباره سوریه و امور منطقه و آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل گفتگو کردند

دختر اسرائیلی که ممکن است قربانی گروگانگیری روسیه شده، در بین رهبران دو کشور

دولت مسکو اعلام داشت که پرزیدنت پوتین رئیس جمهوری روسیه، در یک گفتگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به هدف شادباش گفتن به وی به خاطر هفتادمین زاد روزش، درباره یک رشته اموری که به هر دو کشور مربوط می شود به گفتگو پرداخته است.

پوتین و نتانیاهو تا کنون بارها با یکدیگر دیدار داشته اند و تلفنی نیز گفتگو کرده اند.

مکالمه شب گذشته (دوشنبه) در حالی انجام می شود که قرار است پرزیدنت پوتین امشب در استراحتگاه ییلاقی سوچی Sochi با پرزیدنت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مورد تهاجم نظامی به شمال سوریه گفتگو کند.

واحدهای ارتش روسیه که در سوریه مستقر است، می تواند مانع اصلی تسلط ارتش ترکیه بر بخش شمالی سوریه باشد. دولت آنکارا ادعا می کند که قصد ایجاد یک نوار امنیتی را در شمال عراق دارد تا چریک های کرد نتوانند برای اجرای عملیات تروریستی، به خاک ترکیه نفوذ کنند.

دولت روسیه نیز از جمله حکومت هایی است که تهاجم ارتش ترکیه به شمال سوریه را محکوم کرده و اردوغان که در صحنه جهانی کاملا تنها مانده، به سوچی می رود تا با پوتین به نوعی توافق برسد.

آگاهان سیاسی در اورشلیم گمان دارند که موضوع اصلی تماس تلفنی بین رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر، نه فقط شادباش گفتن هفتادمین زادروز نتانیاهو بوده، بلکه گفتگوی اصلی بر محور آینده سوریه دور می زده است که اسرائیل قاطعانه خواهان خروج سپاه قدس و آزادی عمل برای ادامه عملیات نظامی علیه استقرار آن نیرو می باشد.

موضوع دیگری نیز که بی تردید در آن گفتگوی تلفنی مطرح شد، محکومیت سنگین یک دختر اسرائیلی است که دادگاه مسکو او را به جرم در اختیار داشتن ۹ گرم حشیش یه هفت سال و نیم زندان محکوم کرده است. آگاهان اسرائیلی تردیدی ندارند که این محکومیت، ترفندی برای ایجاد فشار بر اسرائیل است که یک هاکر تبهکار روسی را که در اسرائیل زندانی می باشد، به ایالات متحده تحویل ندهد. روسیه علنا می گوید که از شهروندان خود، قاطعانه حمایت می کند. ولی آگاهان گمان دارند که این هاکر اطلاعات مهمی در مورد فعالیت های دولت روسیه دارد که ممکن است به آگاهی آمریکائیان برسد.