رهبران جهان به بایدن تبریک گفتند و خواهان احیای همکاری‌ها شدند 

کوتاه مدتی پس از اعلام پیروزی جو بایدن،‌ نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، مقام‌های کشورهای جهان ضمن تبریک به او برای همکاری متقابل جهت حل مشکلات کنونی جهان ابراز آمادگی کردند.

همزمان  شخصیت‌های سیاسی از احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه نیز پیروزی تیم بایدن را پذیرفته و بر حل چالش‌های این کشور تاکید کردند.

بوریس‌ جانسون،‌ امانوئل مکرون و هایکو ماس،‌ رهبران و مقام‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان از جمله آنان بودند که در نخستین دقایق اعلام پیروزی بایدن در صفحه توییتر خود انتخاب او را به عنوان رییس‌جمهوری چهل و ششم آمریکا تبریک گفتند.

بوریس جانسون آمریکا را «مهم‌ترین متحد» کشورش خواند و مکرون نیز خواستار اقدام مشترک برای حل چالش‌های فعلی جهان شد.

همزمان نخست‌وزیران کشورهای دیگر از جمله ایرلند، نیوزیلند، سوئد، یونان و اسکاتلند نیز پیروزی کارزار بایدن و کامالا هریس،‌ معاون اولش،‌ را تبریک گفتند.

‏جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، هم پیروزی بایدن و هریس را تبریک گفتند، استولتنبرگ بایدن را “حامی سرسخت” ناتو خواند و برای همکاری با او ابزار اشتیاق کرد.

‏اورزولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز در پیام تبریکش گفت اتحادیه اروپا و آمریکا دوست و متحد یکدیگرند و شهروندانشان عمیق‌ترین ارتباط‌ها را دارند.

همچنین نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو نیز  در پیامی در توییتر به جو بایدن و کاملا هریس تبریک گفت و نوشت: جو بایدن و کاملا هریس، مبارک باشد.  جو، ما نزدیک به ۴۰ سال است که یک رابطه شخصی طولانی و گرم داریم و من شما را به عنوان یک دوست بزرگ اسرائیل می‌شناسم. من مشتاقانه منتظر همکاری با هر دوی شما برای تقویت بیشتر اتحاد ویژه بین ایالات متحده و اسرائیل هستم.

نتانیاهو نوشته است: از پرزیدنت ترامپ سپاس‌گزارم، برای دوستی نسبت به کشور اسرائیل و شخص من، برای به رسمیت شناختن اورشلیم و گولان، ایستادگی در برابر رژیم ایران، توافق‌های صلح تاریخی و اوج بی‌سابقه اتحاد آمریکا و اسرائیل.

همچنین  شبکه‌های سی‌ان‌ان و فاکس‌نیوز و همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس نخستین رسانه‌هایی بودند که همزمان بایدن را پیروز رقابت معرفی کردند.

در کنار مقام‌های کشورهای اروپایی،‌ دولت‌های کشورهای آسیایی و همچنین آفریقا نیز به پیروز انتخابات آمریکا تبریک گفتند.

نام مقام‌های برخی کشورهای خاورمیانه از جمله امارات عربی متحده ، قطر، عمان و عراق در فهرست‌ تبریک‌‌گویندگان به بایدن دیده می‌شود.

در این میان، ‏رییس‌جمهوری لبنان با تبریک به بایدن، درباره «بازگشت تعادل در روابط بین آمریکا و لبنان» در دولت جدید ابراز امیدواری کرد.

در همین زمینه،  در آمریکا نیز مقام‌های سیاسی و حزبی این پیروزی را پذیرفته و بایدن را به عنوان رییس‌ جمهوری منتخب مورد اشاره قرار دادند.  ‏نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور، گفت: «برنده شدن بایدن طلوع یک روز جدید امید برای آمریکاست».

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همسرش هم در پیام‌هایی جداگانه به بایدن و کامالا هریس تبریک گفته‌اند.

میشل اوباما، نیز در توئیتی نوشت: «به یاد داشته باشیم که ده‌ها میلیون نفر به وضعیت موجود، حتی اگر به معنای حمایت از دروغ، نفرت، هرج و مرج و تفرقه باشد، رای دادند».

میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه و‌ نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری،‌ هم در صفحه توییترش این پیروزی را به بایدن و معاون اول تبریک گفت و بر اتحاد در میان مردم کشور تاکید و بر مشارکت در انتخابات برای نقش‌آفرینی در سرنوشت کشور تاکید کرد.