رهبران دو جبهه سیاسی اسرائیل با پرزیدنت ترامپ دیدار می کنند و از جزئیات طرح صلح او با فلسطینی ها آگاه می شوند

دو شخصیت عمده سیاسی اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و رهبر حزب لیکود، و همچنین بنی گانتس رهبر جبهه حزبی “آبی و سفید” امروز (دوشنبه) در کاخ سفید با پرزیدنت دونالد ترامپ دیدار می کنند تا جزئیات طرح او برای پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را از زبان خود وی بشنوند. تهیه این طرح کوتاه مدتی پس از آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ آغاز شد و رونمایی آن چندین بار به تعویق افتاد. ولی بخش اقتصادی آن چند ماه پیش در یک همایش بین المللی در بحرین ارائه گردید و قرار است بخش سیاسی آن فردا (سه شنبه) در نشست رسانه ای مشترک بین پرزیدنت ترامپ و بنیامین نتانیاهو در اختیار همگان قرار گیرد.

نتانیاهو و گانتس در آستانه دیدار با پرزیدنت ترامپ، شامگاه روز گذشته وارد واشنگتن شدند. دیدارهای رئیس جمهوری ایالات متحده با دو شخصیت برجسته اسرائیلی به طور جداگانه انجام خواهد گرفت. پرزیدنت ترامپ ابتدا با نتانیاهو دیدار خواهد کرد و ساعتی بعد، با گانتس به رایزنی خواهد نشست.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه دیدار دوباره ای با نتانیاهو خواهد داشت که ظاهرا به هدف رونمایی از بخش سیاسی طرح صلح می باشد. ولی نتانیاهو گفته است دیدار سه شنبه “تاریخ ساز” خواهد بود و تحلیلگران کنجکاو هستند بدانند که در آن دیدار و همایش رسانه ای پس از آن، چه روی خواهد داد.

در روزهای اخیر گزارش هایی درباره جزئیات طرح صلح پرزیدنت ترامپ انتشار یافته که هنوز معلوم نیست تا چه حد می تواند درست باشد. در این گزارش ها آمده است که ایالات متحده حق اسرائیل را برای در اختیار داشتن نوار ساحلی رود اردن می پذیرد و همچنین قبول دارد که آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری، که به مرز اسرائیل نزدیک است، به خاک این کشور ضمیمه شود، ولی آبادی های دور دست که در مرکز کرانه باختری پراکنده است برچیده شود.

رهبران هر دو جناح حزبی در اسرائیل، از ضمیمه شدن نوار ساحلی که “دشت اردن” نامیده می شود، جانبداری می کنند و آن را برای تامین امنیت اسرائیل ضروری می دانند. علی خامنه ای گفته بود که از طریق رود اردن باید به گروه های ترور فلسطینی در کرانه باختری اسلحه رساند. همچنین، اگر اسرائیل بر این نوار تسلط نداده باشد، تروریست های بیشتری از طریق خاک اردن می توانند وارد این منطقه شوند.

آگاهان می گویند که در طرح پرزیدنت ترامپ، لزوم برپایی کشور مستقل فلسطینی مورد تائید قرار گرفت، ولی مشخص نیست که پایتخت آن کجا باشد. فلسطینیان شرق اورشلیم را به عنوان پایتخت آینده خود مطالبه می کنند و این امری است که اسرائیل قاطعانه با آن مخالفت می ورزد و حاضر نیست پایتخت خود را که شهر باستانی است و سه هزار سال پیش توسط حضرت داود بنا شده، دوباره تقسیم کند و شرق آن در اختیار فلسطینیان قرار گیرد.

آگاهان همچنین می گویند که در طرح پرزیدنت ترامپ پیشنهاد شده که برای ایجاد ارتباط کامل بین کرانه باختری و نوار غزه، یک تونل زیرزمینی احداث شود که اسرائیل هیچگونه نظارتی بر آن نداشته باشد.

به گفته آگاهان، در این طرح تاکید شده که اسرائیل باید بابت زمین هایی که در کرانه باختری در تسلط خود باقی می گذارد، متقابلا زمین هایی را از داخل خاک خود به حکومت خودگردان واگذار کند.

برخی رسانه های اسرائیلی نوشتند که پرزیدنت ترامپ شش هفته به رهبران اسرائیل مهلت خواهد داد پاسخ خود را به این طرح اعلام دارند. به گفته این منابع، پرزیدنت ترامپ انتظار دارد که اسرائیل بدون جر و بحث با این طرح موافقت کند و خواهد ایجاد تغیییرات در آن نباشد.

بنی گانتس می گوید که بحث و بررسی درباره طرح آمریکایی، باید تنها پس از برپایی دولت آینده اسرائیل صورت گیرد، و این امری است که ممکن است حداقل دو ماه دیگر عملی شود و بررسی طرح به زمان بیشتری نیاز دارد.