رهبران سیاسی اسرائیل از اقدام پرزیدنت ترامپ از بازگرداندن تحریم ها علیه حکومت ایران قدردانی کردند و خواستار پیروی اروپا شدند

رهبران اسرائیل از تصمیم پرزیدنت ترامپ در مورد ازسرگیری بخش اول تحریم های اقتصادی حسن استقبال کردند و گفتند که از دیدگاه آنان، این می تواند بهترین شیوه برای مهار کردن زیاده خواهی های سران حکومت ایران باشد.

در یک واکنش جداگانه، مقامات اطلاعاتی اسرائیل ارزیابی کردند که احتمال خوبی وجود دارد که در نتیجه به کارگیری این تحریم ها، بالاخره حکومت ایران ناچار شود به پای میز مذاکرات باز گردد.

در داخل ایران، واکنش ها نسبتا ملایم بود. در حالی که فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در دو روز اخیر از تکرار تهدیدهای جنگی خودداری ورزیده اند، حسن روحانی و محمد جواد ظریف کوشیدند از اظهارات تند خودداری ورزیدند.

در صحنه جهانی، روسیه و چین هنوز واکنشی به اقدام پرزیدنت ترامپ نشان نداده اند. ولی آگاهان سیاسی می گویند که دولت های پکن و مسکو باید از این رویداد بسیار خرسند باشند، زیرا هر اندازه دولت آمریکا فشارهای اقتصادی و سیاسی بیشتری به کار گیرد، وابستگی حکومت اسلامی به آن دو کشور بیشتر خواهد شد.

ولی اروپائیان همچنان به انتقاد و اعتراض خود نسبت به اقدام پرزیدنت ترامپ ادامه می دهند و خواهان بازگشت به دوران برجام هستند.

یک وزیر کابینه اسرائیل، گیلعاد اِردان، امروز (سه شنبه) نسبت به این رفتار واکنش نشان داد. اِردان گفت که اروپائیان به خاطر سود مالی خود، یکبار دیگر اصول اخلاقی را زیر پا می گذارند، و در برابر قاطعیت پرزیدنت ترامپ، عملا از حکومت سرکوبگر ایران حمایت می کنند و می خواهند دوباره به آن امکان دهند که به برنامه های موشکی ادامه دهد و مردم خود را همچنان سرکوب کند و از فتنه گری و دخالت نظامی در کشورهای همسایه دست برندارد.

بی تردید، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز از اقدام پرزیدنت ترامپ بسیار خشنود هستند. آن ها خود را از جانب حکومت ایران سخت در معرض تهدید احساس می کنند و فشار آوردن بر آن حکومت را به هدف پایان بخشیدن به دخالت های فتنه گرانه در امور خود، امری مهم و مثبت می دانند.

نخست وزیر اسرائیل و سه تن از وزیران ارشد کابینه که به امور امنیتی می پردازند، در شبانه روز اخیر خرسندی خود را نسبت به اقدام پرزیدنت ترامپ بیان داشته اند.

بنیامین نتانیاهو پیام کوتاهی در این زمینه انتشار داد و در آن سپاس خود را نسبت به اقدام پرزیدنت ترامپ بیان کرد و از کشورهای اروپایی خواست از سیاست کنونی دست بردارند و از اقدام دولت آمریکا جانبداری کنند و به آن به پیوندند.

نخست وزیر اسرائیل در آغاز پیام خود گفت که از دیدگاه وی، این یک لحظه تاریخی و مه برای کشور اسرائیل، دولت ایالات متحده کشورهای خاورمیانه و سراسر جهان است. نتانیاهو گفت:  این اقدام پرزیدنت ترامپ نشان از عزم راسخ او دارد که به رفتارهای تعرضی رژیم ایران در منطقه پایان بخشد و تلاش های آن رژیم را در راه دستیابی به جنگ افزار اتمی متوقف سازد.

نتانیاهو در ادامه پیام خود از کشورهای اروپای غربی خواستار گردید که اگر از لزوم متوقف ساختن (توطئه های رژیم) ایران سخن می گویند، پس شایسته است که به این اقدام رئیس جمهوری آمریکا به پیوندند.

نخست وزیر در پایان پیام خود گفت که: دوران حرف زدن به پایان رسیده و اکنون وقت عمل است  و ایالات متحده واقعا از حرف به عمل روی آورده، و این همان کاری است که کشورهای اروپایی نیز باید از آن پیروز کنند.

گیلعاد اِدران وزیر امنیت داخلی که یکی از مهمترین مقامات اطلاعاتی کشور محسوب می شود، در یک مصاحبه رادیویی گفت که رژیم ایران به سختی زیر فشار است و چاره ای ندارد جز آن که در آینده ای نه چندان دور به پای میز مذاکرات بازگردد و قرارداد جدیدی تنظیم شود.

وی رفتار اروپائیان را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: چگونه ممکن است که آن ها در مورد طرز رفتار اسرائیل با ترور فلسطینی و حق دفاع این کشور، مرتبا اعتراض می کنند و حق اسرائیل را در دفاع از خود باطل می دانند، و حالا هم به جانبداری از رژیم ایران پرداخته اند و آمریکا را ملامت می کنند که چرا علیه حکومت تروریست پرور ایران به چنین اقداماتی دست زده است.

وزیر دفاع اویگدور لیبرمن، روز گذشته (دوشنبه) در پیام کوتاهی که در توییتر انتشار داد، از اقدام پرزیدنت ترامپ جانبداری کرد. او نوشت: «بازگرداندن تحریم ها، پیکاری قاطعانه به هدف بازداشتن حکومت تبهکار ایران (از ادامه تعرضات آن) است».

لیبرمن اقدام پرزیدنت ترامپ را در بازگرداندن تحریم ها، یک اقدام دلاورانه توصیف کرد و نوشت: «بی تردید نسل های آینده (این اقدام را) به یاد خواهند داشت.

وزیر دفاع اسرائیل حکومت اسلامی ایران را متهم ساخت که رژیمی است که موجب گسترش ترور می شود، نفرت زایی می کند و در سراسر خاورمیانه موجب آشوب می گردد.

وزیر اطلاعات و ترابری اسرائیل، ییسرائل کاتس، در واکنش خود طی پیامی در توییتر نوشت: «تردیدی نیست که بازگرداندن تحریم های موجب از سرگیری مذاکرات خواهد شد و رژیم ایران را به یک توافق بهتر خواهد کشاند، در غیر این صورت، رژیم از هم خواهد پاشید». او در ادامه پیام خود نوشت: «گزینه اول خوب است، ولی گزینه دوم عالی است»