رهبران فلسطینی از دوستی کشورهای عرب و ممالک اسلامی با اسرائیل ناخشنود و نگران شده اند و قصد جلوگیری دارند

اکنون سخن از آن است که بحرین نیز برای صلح با اسرائیل گام به پیش گذارد و سلطان نشین عمان نیز قصد مشابهی دارد

در واکنش به دیدار رئیس جمهوری کشور افریقایی چاد از اسرائیل و برقراری دوباره مناسبات سیاسی با این کشور، نبیل شعث مشاور ارشد رهبر حکومت خودگردان فلسطینی از روند نزدیک شدن کشورهای عرب و اسلامی به اسرائیل ابراز ناخرسندی عمیق کرد و اعلام داشت که فلسطینیان قصد دارند با مراجعه به اتحادیه عرب، سخت به این روند اعتراض کنند.

نبیل شعث گفت که حکومت خودگردان خواهان برپایی نشست اضطراری سران کشورهای عرب خواهد شد که از ادامه چنین وضعی جلوگیری کنند و به قطعنامه های پیشین خود علیه اسرائیل وفادار باشند. در این قطعنامه ها از جمله گفته شده “تا هنگامی که فلسطینیان به همه خواسته های خود نرسیده اند و نزاع آن ها با اسرائیل کاملا حل نشده، کشورهای عرب نباید به اسرائیل نزدیک شوند”.

علیرغم این یادآوری نبیل شعث، مصر به عنوان بزرگترین کشور عرب، نخستین حکومت عربی بود که با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد و چند سال پس از آن، دولت اردن بود که دست دوستی اسرائیل را فشرد و با این کشور قرارداد صلح امضا کرد. و اکنون سخن از آن است که بحرین نیز برای صلح با اسرائیل گام به پیش گذارد و سلطان نشین عمان نیز قصد مشابهی دارد.

مشاور ارشد محمود عباس، در ادامه ابراز ناخرسندی خود از این روند نزدیک شدن کشورهای عرب به اسرائیل، در پاسخ به این پرسش که چرا فلسطینیان برای از سرگیری گفتگوهای صلح با اسرائیل، گام به پیش نمی گذارند، گفت: «ما فلسطینیان، اکنون در تلاش برای حل اختلافات داخلی خود و ترمیم شکافی هستیم که بین دو جناح فتح و حماس به وجود آمده و فلسطینیان را به دو گروه تجزیه کرده است».

تحلیلگران می گویند که هرچه زمان می گذرد، رهبران فلسطینی احساس می کنند که بر انزوای آنان افزوده می شود و کشورهای عرب آن ها را به گوشه می رانند.

3 دیدگاه‌

  1. خدای اسرائیل نسبت به سرافرازی اسراییل کاری با جهان و جهانیان خواهد کرد که همه به پای بنی اسرائیل بیفتند و این اقدام در معجزه نابودی حکومت اسلامی ایران رقم خواهد خورد . امین امین درود و برکت بر اسرائیل باد تا ابد

    • درود بر اسراییل و همه یهودیان جهان و درود بر شما و همه آزادی خواهان جهان ، انشاءالله خداوند به اسراییل برکت دهد و همه دشمنان اسراییل را نابود کند تا دو ملت اسراییل و ایران آریایی در صلح و دوستی در جهان در کنار هم مانند گذشته بهترین زندگی را داشته باشند انشاءالله خداوند رژیم ضد بشری آخوندهای ایران را نابود کند هر چه زودتر انشاءالله آمین

Comments are closed.