رهبران فلسطینی با خودداری از شرکت در همایش سرمایه گذاری در بحرین، ممکن است دوباره یک فرصت طلایی را از دست بدهند

رهبران فلسطینی با خودداری از شرکت در همایش سرمایه گذاری در بحرین، ممکن است دوباره یک فرصت طلایی را از دست بدهند

برخی مقامات فلسطینی گفتند که آن ها در کنفرانس بین المللی اقتصادی که قرار است به هدف سرمایه گذاری های کلان جهانی برای پیشبرد و آبادانی سرزمین آن ها، در بحرین برگزار شود شرکت نخواهند کرد.

برگزاری چنین کنفرانسی، بخشی از طرح صلح ایالات متحده است که معامله قرن نام گرفته و هدف آن پایان بخشیدن به نزاع خونین فلسطینی – اسرائیلی می باشد که بیش از یک قرن است در منطقه جریان دارد و ده ها هزار قربانی به دنبال آورده است.

ایالات متحده گفته است که طرح صلح آن کشور دارای دو بخش کاملا جدا می باشد که یکی اقتصادی و دیگری سیاسی است – و در مرحله کنونی، دولت واشنگتن بخش اقتصادی آن را به جریان می اندازد و مدتی پس از آن، بخش سیاسی رونمایی خواهد شد.

ولی مقامات رسمی فلسطینی امروز (سه شنبه) گفتند که آن ها این دسته بندی را نمی پذیرند، و پیش از آن که به آرمان های سیاسی آنان پاسخ مثبت داده نشود، به گفتگوهای اقتصادی نخواهند نشست. دستیاران محمود عباس، رهبر حکومت خودگردان فلسطینی گفتند که آرمان آن ها برپایی کشور مستقل فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه و عقب نشینی اسرائیل از کرانه باختری و همچنین اعلام شرق اورشلیم به عنوان پایتخت فلسطین و حل مساله بازگشت فلسطینیان به داخل اسرائیل می باشد.

تحلیلگران اسرائیلی می گویند که فلسطینیان بار دیگر یک فرصت طلایی را برای رسیدن به رفاه و نیکبختی از دست می دهند. آن ها می گویند که کشورهای جهان و به ویژه سرزمین های نفت خیز عرب حاضرند ده ها و شاید صدها میلیارد دلار در اجرای پروژه های آبادانی سرمایه گذاری کنند و فلسطینیان را از محنت و بینوایی بیرون آورند و اکنون که آن ها این پیشنهاد را رد می کنند، معلوم نیست که این فرصت طلایی، چه هنگام ممکن است دوباره برای آن ها به وجود آید.

مقامات فلسطینی از دولت بحرین به شدت خشمناک شده اند و می گویند که رهبران مَنامه حق نداشته اند بدون مشورت با فلسطینیان و کسب موافقت آنان، برگزاری چنین کنفرانسی را میزبانی می کنند. دولت منامه در پاسخ گفته است که این همایش جنبه سیاسی ندارد و شرکت کنندگان در آن وزیران خارجه کشورهای مختلف نیستند، بلکه وزیران اقتصاد و دارایی و همچنین کارشناسان امور آبادانی در آن شرکت خواهند کرد تا برای بالا بردن سطح زندگی فلسطینیان تصمیمات اساسی گرفته شود.