رهبران کشورهای جهان برپایی دولت جدید اسرائیل را شادباش گفتند و آرزوی همکاری بیشتری کردند

شماری از رهبران کشورهای جهان، با ارسال پیام های ویژه، برپایی دولت جدید اسرائیل را شادباش گفتند و ابراز امیدواری کردند که اسرائیل اکنون بتواند در راه برطرف کردن مشکلات و حل مسائل، کوشش خود را آغاز کند.

رئیس جمهور روسیه، پرزیدنت ولادیمیر پوتین و وزیر خارجه ایالات متحده مایک پمپئو، از جمله شخصیت های ارشد خارجی بودند که برپایی دولت جدید اسرائیل را شادباش گفتند.

این دولت، به ریاست بنیامین نتانیاهو و معاونت بنی گانتس نخستین نشست خود را شب گذشته (یکشنبه) برگزار کرد و وزیران کابینه از امروز به تدارک دیدن کار خویش پرداختند. در دولت جدید چندین وزارتخانه جدید برپا شده و در همه وزارتخانه های قبلی نیز وزیر تغییر کرده که طبعا، موجب تعویض شماری از صاحبان پست های ارشد در آن وزارتخانه نیز خواهد شد.

رئیس جمهوری روسیه در پیام شادباش خود خطاب به نتانیاهو نوشت که از نخست وزیری او در راس دولت جدید خرسند است. پوتین خطاب به نتانیاهو نوشت که امیدوار است دولت جدید او همانند دولت های پیشینی که او ریاستش را به عهده داشته، برای حفظ دوستی بین اسرائیل و روسیه، و گسترش همکاری های فی مابین کوشا باشد.

وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو در پیام توییتری خود نوشت: «اکنون ایالات متحده و اسرائیل می توانند در تحکیم دوستی و همکاری بین دو کشور بیش از پیش کوشا باشند». سفیر ایالات متحده در اسرائیل، داوید فریدمن نیز در پیامی به نتانیاهو، برپایی دولت جدید را شادباش گفته بود.

همچنین نخست وزیر هند، نارندرا مودی، که با نتانیاهو دوستی نزدیک دارد، پیام شاد باشی به زبان عبری برای نخست وزیر اسرائیل فرستاد و نوشت: «دوست عزیزم، برپایی دولت جدید را به شما شادباش می گویم»

نخست وزیر هند سال گذشته از اسرائیل دیدن کرد و از مهمان نوازی گرم نتانیاهو و مردم اسرائیل برخوردار شد و این سفر مناسبات همکاری بین دو کشور را گسترده تر کرد.

همچنین خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان خطاب به نتانیاهو در پیام تبریک خود نوشت: «من برای جنابعالی و برای آقای گانتس موفقیت بسیاری را در دولت جدید آرزو می کنم». مرکل افزود: «امیدوارم که دولت جدید، همکاری های گسترده تری را بین اسرائیل و آلمان به دنبال آورد». او نوشت: «دولت آلمان همچنان در راه گسترش دوستی با اسرائیل گام بر میدارد و شخص من برای ملت اسرائیل آرزوی بهترین ها را دارم»

رسانه های اسرائیلی امروز نیز همچنان به تورم تعداد وزیران اعتراض کرده و نوشتند که هزینه سنگین سی و شش وزیر، و معاونان آن ها و همه هزینه های جانبی و از جمله محافظان شخصی، به دو میلیارد شکل (حدود پانصد میلیون دلار) بالغ می شود. ولی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در پاسخ به این انتقاد گفت که اگر اسرائیل به سوی چهارمین دور انتخابات زودهنگام می رفت ناچار بود هزینه بیشتری بپردازد.

نتانیاهو گفت که کابینه جدید از ائتلاف احزاب مختلف برپا شده که همگی دارای سیاستمداران پراستعدادی هستند که می خواهند در اداره امور کشور سهیم باشند و این امر موجب افزایش شمار وزیران شده است.