رهبر ارشد طالبان در مورد ساختار حکومت در افغانستان: «دموکراسی در کار نخواهد بود، فقط قوانین شرعی»

وحید الله هاشمی، عضو ارشد طالبان، امروز پنج‌شنبه (۲۸ مرداد)، در تشریح تصمیم طالبان در مورد شکل حکومت مورد نظر این گروه در افغانستان گفت: « افغانستان فقط بر اساس قوانین شریعت اسلام اداره خواهد شد و هیچ نظام دموکراتیکی وجود نخواهد داشت».

به ادعای این مقام تروریست‌های طالبان، “سیستم دموکراتیک در افغانستان پایگاه ندارد .”

در همین حال، بر اساس گزارش‌ها، افغانستان ممکن است در حال حاضر توسط یک شورای حاکم اداره شود، در حالی که رهبر تروریست‌های طلبان، هیبت الله آخوندزاده، به احتمال زیاد در مسئولیت کلی باقی خواهد ماند. همچنین خبر می‌رسد که تروریست‌های اسلامگرای طالبان، با خلبانان و سربازان سابق نیروهای مسلح افغانستان، برای پیوستن به صفوف این گروه تروریستی، تماس می گیرد.

آمریکا در طول سالیان گذشته، با صرف هزینه‌های هنگفت، تجهیزات و سلاح‌های نیمه پیشرفته و پیشرفته‌ای را در اختیار ارتش افغانستان گذاشته است که اکنون با سقوط ارتش آن کشور و تسلط طالبان بر کل افغانستان، این سلاح‌ها به چنگ تروریست‌ها افتاده است. طالبان که پیش از این، از هیچ گونه نیروی هوایی و پرنده‌های نظامی مانند هواپیما و پیهپاد برخوردار نبوده است، در صورت تحت فرمان گرفتن خلبان‌های ارتش سابق افغانستان، صاحب یک نیروی هوایی نسبتا نیرومند خواهد شد.

در یک گزارش دیگر ، صندوق بین المللی پول، اعلام کرده است که دسترسی افغانستان به ذخیره اضطراری به ارزش ۴۶۰ میلیون دلار را مسدود می کند، زیرا کنترل طالبان بر افغانستان، عدم اعتماد به آینده این کشور ایجاد کرده است. نیویورک تایمز گزارش داد که این تصمیم در پی فشار دولت بایدن برای اطمینان از عدم دسترسی طالبان به ذخایر ارزی گرفته شده است.

این گروه تروریستی روز یکشنبه پس از ورود به کاخ ریاست جمهوری در کابل، کنترل این کشور را در دست گرفت.

رهبران طالبان در مورد برنامه‌های آینده دولت در دوحه بحث می کنند و برای ایجاد حکومت در افغانستان با جامعه بین المللی و احزاب داخل افغان در تماس هستند.

خروج سراسیمه و بی برنامه نیروهای آمریکایی از افغانستان که همراه با ثبت صحنه‌های تاسف بار در فرودگاه کابل همراه شد، انتقادات بسیاری شدیدی را علیه بایدن در آمریکا و سایر کشورهای جهان برانگیخته است. بایدن با وجود تمام این انتقادات، همچنان بر اشتباه بزرگ خود مبنی بر خروج فاجعه بار از افغانستان، پافشاری می کند.