رهبر جدید سودان که همکاری با رژیم ایران را در امور تروریستی قطع کرده، با نتانیاهو در اوگاندا دیدار علنی کرد 

جنجال سیاسی در داخل سودان و برخی دیگر از کشورهای عرب منطقه، در مورد دیدار ناگهانی بین رهبران اسرائیل و سوادن که در کشور آفریقایی اوگاندا انجام گرفت، امروز (سه شنبه) نیز همچنان مورد بحث و جدل بود. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که برای یک دیدار کوتاه و چند ساعته به کامپالا پایتخت اوگاندا سفر کرده بود، یک دیدار علین و بسیار گرم با  رهبران سودان داشت و طرفین در پایان گفتگو همایش رسانه ای مشترکی برگزار کردند که در آن ابراز امیدواری کردند که این دیدار سرآغاز همکاری های گسترده تر و حتی برقراری روابط سیاسی کامل بین دو کشور باشد.

نظامی سیاسی در سودان، تا چند سال پیش با حکومت اسلامی ایران در امور تروریستی همکاری تنگاتنگی داشت، ولی پس برکناری سرهنگ عمرالبشیر، نظام سیاسی جدید در آن کشور می کوشد از ترور دور شود و مناسبات خود را با ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای دیگر ترمیم بخشد.

خبرگزاری های از قول بلندپایگان ارتشی در سودان نوشتند که دیدار بین رهبران اسرائیل و سودان، با پادرمیانی دولت های امارات عربی متحده و عربستان صورت گرفته و هدف سودان از نزدیک شدن به اسرائیل آن است که از برچسب تروریستی دور شود و ایالات متحده دوباره با آن کشور روابط دوستانه برقرار سازد.

از آن جا که هنوز در سودان یک دولت منسجم به روی کار نیامده و گروه های سیاسی مختلفی در اداره امور کشور همکاری دارند، این دیدار با ابراز مخالفت هایی نیز در داخل سودان روبرو شد.

سخنگوی رسمی دولت سودان، قیصل محمدصالح گفت که هیچکس در داخل دولت سودان از دیداری که قرار بود بین پرزیدنت عبدالفتاح البُرهان و بنیامین نتانیاهو در اوگاندا انجام شود، آگاهی پیشین نداشتند.

این دیدار ساعاتی پس از آن انجام شد که همایش وزیران خارجه کشورهای اسلامی علیه طرح صلح پرزیدنت ترامپ رای داد و می تواند نشان دیگری از نمایشی بودن این قطعنامنه باشد.

همچنین دبیرکل حزب امت در سودان، مبارک الفاضل المهدی دیدار بین رهبران سودان و اسرائیل را خوشامد گفت و آن را برای شکوفایی و آینده کشور خود سازنده خواند.

سودان همچنان در فهرست حکومت های تروریست پرور از جانب ایالات متحده قرار دارد و به سختی می کوشد خود را از این فهرست بیرون آورد تا بتواند به پیشرفت برسد. در دوران محمود احمدی نژاد، همکاری تروریستی سودان با حکومت ایران به اوج رسیده بود و دولت تهران برای قدردانی از حکومت سودان، به انجام برنامه های راه سازی و خانه سازی رایگان در آن کشور دست زده بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز از دیدار روز گذشته بین رهبران سودان و اسرائیل ابراز خرسندی کرد.