رهبر حزب آبی و سفید بنی گانتس، نتانیاهو را مورد اتهامات شدید قرار داد، و دولت عملا فلج شده است

با شدت گیری تنش در کابینه اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر تصمیم گرفت امروز (سه شنبه) از برگزاری جلسه ویژه هیات دولت خودداری ورزد. قرار بود در این نشست، برنامه های بیشتری برای مبارزه با کورونا مطرح و بررسی شود.

علت این تصمیم، سخنان تندی است که بنی گانتس وزیر دفاع و رهبر حزب آبی و سفید در همایش رسانه ای شب گذشته بر زبان آورد و نتانیاهو را فرد نالایقی توصیف کرد که به خاطر رهایی خود از محاکمه و مجازات، کشور اسرائیل و مردم آن را به گروگان گرفته است.

بنی گانتس این اتهام را مطرح ساخت که تنها دلمشغولی نتانیاهو آن است که چگونه می تواند با ترفندهای مختلف، ادامه کار دادگاه را مختل سازد و خود در مقام نخست وزیری بماند، و این در حالی که او دارای سه پرونده جزایی می باشد و از جمله به رشوه خواری، سوء استفاده از قدرت و عملیات غیرقانونی به سود خویش، متهم شده است.

گانتس در همایشی که به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی پخش می شد، همچنین گفت که او به خاطر منافع ملی و این واقعیت که اسرائیل با ویروس کورونا روبرو می باشد، حاضر شد با نتانیاهو ائتلاف کند و این در حالی که در کارزار انتخاباتی به صراحت گفته بود که با فردی که به تبهکاری متهم گردیده، کنار یک میز نخواهد نشست.

او اعتراف کرد که در این ارزیابی خود دچار خطا شده و نتانیاهو یک بار دیگر به او نشان داده است که منافع فردی را بر مصالح کشوری برتر می داند.

رهبر حزب آبی و سفید در مصاحبه دیگری که امروز انجام شد، همچنین گفت که در انتخابات آینده، قصد رسیدن به مقام نخست وزیری را ندارد، بلکه تلاش همه گروه های سیاسی، باید پایین کشیدن نتانیاهو از مقام نخست وزیری باشد.

گانتس در سخنان شب گذشته خود نیز همه احزاب اپوزیسیون را فرا خواند تا دست یاری به هم بدهند و نگذارند نتانیاهو بار دیگر به مقام نخست وزیری برسد.

در پاسخ به این سخنان گانتس، حزب لیکود بیانیه ای در دفاع از بنیامین نتانیاهو انتشار داد و مردم اسرائیل را به ماندن در کنار وی فراخواند. در این بیانیه از جمله گفته شده که نتانیاهو با موفقیت در آوردن چندین میلیون دوز واکسن کورونا، یک بار دیگر قابلیت های مدیریتی خود را نشان داد و در شرایط کنونی، هیچ فردی شایستگی های او را برای رهبری کشور ندارد. در بیانیه لیکود آمده است که نتانیاهو سالیان دراز ثابت کرده که با قدرت تمام می تواند به مدیریت کشور ادامه دهد.

در حالی که اسرائیل تا دو ماه و نیم دیگر برای بار چهارم به پای صندوق رای می رود، صحنه حزبی اسرائیل دچار آشوب و دگرگونی های گسترده شده است. از یک سو، یکی از شخصیت های پرنفوذ لیکود از حزب جدا شده و با برپایی تشکل دیگری، علنا می گوید که هدفش جلوگیری از انتخاب دوباره نتانیاهو می باشد. در همان حال، گروه های ائتلافی بنی گانتس نیز از دور او پراکنده شده و قصد برپایی کادرهای جدیدی را دارند.

بنی گانتس در سخنان امروز خود گفت که قصد ندارد به مقام نخست وزیری برسد، ولی خواهان همگامی و همکاری با همه گروه ها و احزابی است که بخواهند صحنه سیاسی اسرائیل را دچار اصلاح و دگرگونی سازند.