رهبر حزب آبی و سفید نیز با طرح نتانیاهو برای ضمیمه کردن نوار ساحلی کرانه باختری به خاک اسرائیل موافقت دارد 

نتانیاهو در برابر بنی گانتس که در گذشته رئیس ستاد ارتش بوده و از نیازهای امنیتی اسرائیل به خوبی آگاهی دارد

ار اوج مبارزه انتخاباتی بین رهبران دو حزب عمده اسرائیل، سخنان بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید در مورد امکان ضمیمه کردن نوار ساحلی رود اردن به خاک اسرائیل، یک جنجال سیاسی تازه برانگیخت و بنیامین نتانیاهو که گانتس را خطرناک ترین رقیب سیاسی خود می داند، یاد آور شد که این اندیشه توسط او مطرح شده و موافقت گانتس با این نقشه، یک ترفند انتخاباتی بیش نیست.

نخست وزیر چند اماه پیش، به تشویق و فشار گروه های راستگرا که به پشتیبانی آن ها نیاز دارد، گفته بود که اسرائیل باید بنا بر ملاحظات امنیتی، زمینی را که به صورت یک نوار ساحلی در کرانه باختری رود اردن قرار دارد رسما به خاک خود ضمیه کند.

ضرورت این کار از نظر تامین امنیت اسرائیل به خاطر آن است که گروه های ترور به آسانی می توانند از عرض رودخانه بگذرند و وارد کرانه باختری گردند و یا جنگ افزار به آن جا قاچاق کنند.

علی خامنه ای سه سال پیش از سازمان های ترور خواستار شده بود تا آن جا که می توانند، از طریق خاک اردن، به کرانه باختری اسلحه قاچاق کنند تا همانند نوار غزه، امنیت اسرائیل را از طرف شرق نیز به خطر اندازند.

خامنه ای به ویژه توصیه کرده بود که موشک های کوتاه برد به کرانه باختری قاچاق شود و فرودگاه بین المللی بن گوریون و شهرهای بزرگ و پرچمعیت در مرکز اسرائیل را هدف تهدید جدی قرار دهد.

گروه های راستگرا در اسرائیل می گویند که باید از دوستی و توجهی که پرزیدنت ترامپ نسبت به اسرائیل دارد، بهره گیری کرد و به طور رسمی نوار ساحلی رود اردن را به خاک اسرائیل ضمیمه ساخت.

امروز (چهارشنبه) نزدیکان نتانیاهو گفتند که او در انتظار انجام مکالمه تلفنی با پرزیدنت ترامپ است تا از او بپرسد که آیا ایالات متحده از این اقدام جانبداری خواهد کرد؟

همه کشورهای دیگر جهان و از جمله ممالک اروپایی و روسیه و چین مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده اند.

بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید، که به موجب آخرین نظرسنجی ها، ممکن است در انتخابات پارلمانی آینده از او پیشی گیرد، روز گذشته گفت که او به طور اصولی با ضمیمه ساختن آن نوار ساحلی به خاک اسرائیل موافق است. در همان حال، یائیر لپید رهبر شماره دو حزب گفت که در چارچوب صلح، اسرائیل باید آبادی هایی را که در بخش میانی کرانه باختری برپا کرده برچیند.

نتانیاهو امروز (چهارشنبه) نسبت به صداقت بنی گانتس در موافقت با ضمیمه سازی نوار ساحلی، ابراز تردید کرد و گفت که سخنان یائیر لپید که خواهان برچیدن آبادی هاست، با اظهارات گانتس همخوانی ندارد.