رهبر حزب “امید نوین” در اسرائیل و عضو کابینه بنت: دوران تحریم‌ها به سر آمده و گزینه نظامی باید بررسی شود

رهبر حزب راستگرای “امید نوین” در اسرائیل که در کابینه نفتالی بنت عضویت دارد، تاکید کرد که پرزیدنت بایدن بارها گفته است که نخواهد گذاشت رژیم ایران به بمب هسته‌ای دست یابد، و چنین وعده ای، او را کاملا متعهد می‌سازد که جلوی ساخت بمب هسته‌ای توسط رژیم ایران را بگیرد.

گیدعون سعر که در دولت بنت وزارت دادگستری را به عهده دارد، گفت که همه روسای جمهوری پیشین ایالات متحده نیز وعده مشابه داده‌اند و اهمیت این وعده در دولت بایدن، از تعهد دولت پرزیدنت ترامپ و یا روسای جمهوری ییشین نیز کمتر نیست.

رهبر حزب “امید نوین” که دو سال پیش از حزب راسگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو انشعاب کرد، در یک مصاحبه رادیویی گفت که تحریم های اِعمال شده علیه رژیم ایران، حکومت خامنه ای را از ادامه برنامه‌های اتمی باز نداشته و آن ها هر روز گامی دیگر به مرحله نهایی نزدیک می‌شوند و چنین وضعی نمی‌تواند قابل تحمل باشد.

گیدعون سَعَر گفت که تحریم های اقتصادی عدم کارآیی خود را نشان داده و گزینه‌ای که اکنون باید مورد رسیدگی قرار گیرد، همانا گزینه نظامی می‌باشد.

درباره دیدار امروز بین نفتالی بنت و پزریدنت بایدن، رهبر حزب امید نوین گفت که در مرحله کنونی، مهم آن است که بین نخست وزیر جدید اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا که او هم در این سمت تازه است، اعتماد سازی به عمل آید و طرفین بتوانند به هم اطمینان داشته باشند و دوستی و همخوانی بین آنان به وجود آید.

در واشنگتن، یک مقام ارشد سیاسی که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران اسرائیلی گفت که رژیم ایران تا ساخت نخستین بمب هسته‌ای خود، تنها چند ماه فاصله دارد و این زنگ خطری است که باید در نظر گرفته شود.

این مقام، سیاست پرزیدنت ترامپ را در برابر مسائل اتمی رژیم ایران، به شدت مورد حمله قرار داد و گفت که این سیاست باعث شد که رزیم ایران همه محدودیت‌ها را به دور اندازد و با شتاب بیشتری به سوی تولید بمب هسته ای گام بردارد. او گفت: «رژیم ایران هر هفته گام دیگری به هدف نهایی خود نزدیک می‌شود».

این مقام همچنین در آستانه دیدار بایدن – بنت گفت که ایالات متحده در مرحله کنونی خود را همچنان به برجام متعهد می‌داند و به تلاش دیپلماتیک ادامه خواهد داد تا رژیم ایران را به پای میز گفتگو باز گرداند.
در واکنش به این سخنان، یک مقام اسرائیلی در هیات همراه نفتالی بنت، که نخواست نامش برده شود، گفت: «باید ترتیبی داد که رژیم ایران دست کم یک سال با تولید بمب هسته‌ای فاصله داشته باشد».

مئیر کوهن وزیر رفاه اجتماعی اسرائیل و از شخصیت‌های حزب “یش عاتید” در مصاحبه ای گفت: «آقای بنت باید برای پرزیدنت بایدن کاملا روشن سازد که ادامه قدرت‌یابی نظامی و تهاجمی رژیم ایران، برای یک مدت طولانی قابل تحمل نخواهد بود و لازم است یک گزینه نظامی تدوین گردد و اسرائیل بتواند به طور مستقل از امنیت خود دفاع کند».

این وزیر اسرائیلی در ادامه سخنان خود گفت: «رویدادهای افغانستان باید برای پرزیدنت بایدن کاملا روشن سازد که چالش با برخی کشورها را نمی‌شود با شیوه دیپلماتیک حل و فصل کرد».