رهبر روحانی مسیحیان مارونی لبنان، از حزب‌الله خواست که تعرض علیه اسرائیل را متوقف سازد

اُسقُف «بشاره ااراعی»، رهبر روحانی مسیحیان مارونی لبنان

رهبر روحانی مسیحیان لبنان، برای نخستین بار نسبت به ادامه عملیات فتنه گرایانه حزب‌الله لبنان علیه اسرائیل به انتقاد پرداخت و گفت: «حزب‌الله و حکومت ایران می‌خواهند کشور لبنان و مردم آن را به جنگ علیه اسرائیل بکشانند و بر مصیبت ملت آن کشور بیافزایند.»

اُسقُف «بشاره ااراعی»، رهبر روحانی مسیحیان مارونی لبنان، با بیان این سخنان افزود: «حزب‌الله باید از ادامه شلیک موشک به خاک اسرائیل دست بردارد و ارتش لبنان باید از این تعرضات علیه کشور همسایه جلوگیری کند و نگذارد کشور و مردم لبنان به جنگی کشانده شوند که هیچ ارتباطی با آنان ندارد».

حکومت اسلامی ایران، در دومین سال به قدرت رسیدن، گروه حزب الله را در لبنان برپا ساخت تا بتواند از آن به عنوان عاملی برای رویارویی نیابتی با اسرائیل و همچنین ایجاد فتنه در کشورهای عرب بهره برداری کند.

رهبر روحانیون مارونی گفت: «مردم لبنان از این جنگ و خونریزی خسته شده‌اند و کشور آن‌ها به خطر افتاده و دچار بحران‌های شدید شده است و باید به این وضع پایان داده شود».

اسقف مارونی در ادامه سخنان خود تاکید کرد که “لبنان هیچ نقشی در نزاع با اسرائیل ندارد و نمی‌خواهد به عملیاتی کشانده شود که موجب درگیری نظامی با اسرائیل گردد.”

شاید این نخستین بار باشد که رهبر روحانی مسیحیان مارونی در لبنان، این چنین آشکارا علیه گروه تروریستی حزب‌الله که از رژیم ایران حمایت و تغذیه می‌شود، زبان به نکوهش می‌گشاید.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، در گزارشی به نقل از یک منبع دیپلماتیک اروپایی که از آن نام نبرد، نوشت که اسرائیل و حزب‌الله لبنان، از طریق نیروهای پاسدار صلح در لبنان موسوم به یونیفیل، پیام‌هایی رد و بدل کرده‌اند که به موجب آن قصد ندارند به عملیات جنگی متقابل ادامه دهند.

با این حال، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز گذشته گفت: «اسرائیل همچنان قاطعانه نسبت به تعرض علیه امنیت خود واکنش نشان خواهد داد».

حسن نصرالله، سرکرده تروریست‌های حزب‌الله لبنان، در سخنان دو شب پیش خود (شنبه) گفت که “حزب الله با حمله موشکی به اسرائیل، حساب خود را با این کشور تسویه کرده است”. مفهوم این سخنان آن است که حزب الله قصد ندارد به تعرض تازه‌ای علیه اسرائیل دست بزند.

در لبنان، هراندازه که بحران اقتصادی و تنش سیاسی افزایش می‌یابد، گروه‌های گسترده‌تری از مردم آن کشور، بر شدت اعتراضات خود علیه رژیم ایران و تعرضات حزب‌الله علیه اسرائیل، می‌افزایند.