رهبر کره جنوبی در دیدار با رئیس جمهوری اسرائیل: باید از کشور شما نوآوری و بی پروایی بیاموزیم

در جریان دیدار رئیس جمهوری اسرائیل و هیات اقتصادی همراه او از کره جنوبی، چندین قرارداد بازرگانی و تکنولوژی بین دو کشور امضا شد

رئیس جمهوری کره جنوبی در دیدار با پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل که از سئول دیدن می کند گفت که مردم کشورش باید از بی پروایی و ابتکار اسرائیلیان درس بگیرند و همانند آنان به سوی نوآوری و یافتن راه حل های هوشمندانه روی آورند.

رئیس جمهوری اسرائیل در این روزها میهمان دولت کره جنوبی و رئیس جمهوری آن کشور بود و مورد پذیرایی گرم قرار گرفت. این دیدار در همان روزهایی انجام شد که هیاتی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران نیز از سئول دیدن می کردند و می کوشیدند دولت آن کشور را متقاعد کنند که به خرید نفت از ایران ادامه دهد. ولی این دو دیدار هیچگونه ارتباطی با یکدیگر نداشت.

پرزیدنت ریولین در راس یک هیات بزرگ بازرگانی و اقتصادی اسرائیل رهسپار سئول شده و هدف از این دیدار، گسترش هرچه بیشتر مناسبات همکاری، به ویژه در امور تولید انرژی می باشد.

کره جنوبی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت ایران در خاور دور محسوب می شود و اکنون چند سال است می کوشد از میزان نیاز به آن بکاهد و یکی از راه های ارزان قیمت، استفاده از انرژی آفتاب می باشد. اسرائیل در این زمینه دارای تجربیات بسیار می باشد و یکی از پیشگامان جهان در این زمینه محسوب می شود.

همچنین قرار است یک رشته همکاری های بیشتر بین اسرائیل و کره جنوبی در امور آموزشی و پژوهشی برقرار شود.

پرزیدنت مون جیا این رئیس جمهوری کره جنوبی همتای اسرائیلی خود و همراهان او را به حضور پذیرفت و ابراز امیدواری کرد که این دیدار بتواند روابط همکاری بین دو کشور را به اوج تازه ای برساند.

کره جنوبی از پایان جنگ جهانی دوم، با کمک ایالات متحده و کشورهای غربی توانسته است به پیشرفت های چشمگیری در امور صنعتی و تولیدی برساند و امروز یکی از پیشگامان تکنولوژی و کالا محسوب می شود – و این در حالی که مردم کره شمالی، به علت نظام کمونیستی که بر آن ها حکومت می کند، با بحران اقتصادی و عقب ماندگی صنعتی دست و پنجه نرم می کنند.

پرزیدنت ریولین در سخنانی در دیدار با رهبران کره جنوبی گفت که دو کشور دارای شباهت های بسیار هستند. زیرا هر دو تقریبا از صفر شروع کردند و اکنون از پیشرفته ترین کشورهای جهان محسوب می شوند. اسرائیل و کره جنوبی در یک سال به استقلال خود رسیدند و هر دو در ردیف کشورهای فقیر و در حال رشد بودند.

رئیس جمهوری کره جنوبی گفت که از دیدگاه او اسرائیل از بسیاری لحاظ سرمشقی برای کشور او می باشد و امور بسیاری در اسرائیل وجود دارد که مردم کره جنوبی باید از آن تقلید کنند که یکی از آن ها گستاخی اسرائیلیان در امور نوآوری و تکنولوژی می باشد.