رهبر یک حزب مخالف دولت، نتانیاهو را به افشای نطنز متهم می کند، ولی ممکن است رئیس موساد افشاگری کرده باشد

اویگدور لیبرمن رهبر یک حزب اپوزیسیون در اسرائیل، که خود، سال گذشته وزیر دفاع اسرائیل بود، در سخنان انتقاد آمیز و شدیداللحنی، انتشار گزارش ها درباره نقش اسرائیل در انفجار نطنز را که در نیویورک تایمز و شماری دیگر از رسانه های خارجی مطرح گردیده، محکوم دانست و آن را به دولت نتانیاهو نسبت داد. او توصیه کرد که بهتر است مقامات دولت کنونی “دهان خود را ببندند”.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش دو روز پیش خود نوشته بود که انفجار در نطنز توسط اسرائیل طراحی و اجرا شده بود.

وزیر دفاع کنونی، بنی گانتس پیشتر گفته بود که رژیم ایران دشمنان زیادی دارد و نمی توان  حادثه ای را که در رابطه با برنامه اتمی ایران رخ می دهد، بلافاصله به اسرائیل مربوط دانست.

گبی اشکنازی وزیر خارجه، که او نیز هم حزبی بنی گانتس است، در مقابل گفته بود که اسرائیل در گذشته علیه برنامه های اتمی رژیم ایران کارهای زیادی انجام داده بود که در آینده نیز ممکن است ادامه یابد.

اشکنازی و گانتس که هر دو در گذشته فرماندهان ارتش اسرائیل بوده اند، در عین حال افزودند که اتم ایران یک خطر زیستی است و اسرائیل در آینده نیز نخواهد گذاشت آن ها به این هدف برسند.

لیبرمن که یکی از مخالفان سرسخت دولت نتانیاهو محسوب می شود و به علت اختلاف نظرهای فیمابین بود که از سمت وزیر دفاع کناره گرفت و اسرائیل وارد یک دور انتخابات عمومی زودهنگام شد، بارها عملکرد دولت را در زمینه های مختلف مورد انتقاد شدید قرار داده است.

از ابراز ناخرسندی لیبرمن چنین می توان درک کرد که او یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) را عامل افشای این خبر به نیویورک تایمز می داند.

دوران خدمت یوسی کوهن در ریاست موساد، شش ماه دیگر به پایان می رسد و نتانیاهو شش ماه آن را تمدید کرده است و یوسی کوهن می خواهد سال آینده که خدمت مملکتی را ترک می گوید، وارد اجتماع عمومی اسرائیل شود و به مقام مناسبی برسد.

علیرغم این ارزیابی، لیبرمن انگشت اتهام را به سوی شخص نتانیاهو دراز کرد و نخست وزیر را متهم ساخت که او اسرار بسیار حساس امنیتی اسرائیل را به باد می دهد تا بتواند کسب شهرت کند.

نیویورک تایمز خبر جنجالی خود را از قول آن چه که “مقام ارشد اطلاعاتی خاورمیانه ای” توصیف کرده بود انتشار داد، که ظاهرا ممکن است منظور، یوسی کوهن رئیس موساد باشد.